| Alex1975 a întrebat:

De 5 luni mi-am luat un laptop Lenovo cu i3-8145u si m-am apucat de CS:GO. Jocul merge ok, ping-ul in meciuri este de 50-60 fara ca laptop-ul sa fie la incarcat. Cand laptop-ul nu mai are baterie si trebuie sa il bag la incarcat imi creste ping-ul la 200. Are cineva vreo idee cum as putea sa dezactivez aceasta optiune sau sa o rezolv? Orice comentariu ajuta! Dau funda

1 răspuns:
| BlackPixel a răspuns:

Din pacate aceasta problema nu poate fi rezolvata atat de usor.
Prima data, dorim sa iti spunem motivul pentru care ping-ul creste:
Toate laptop-urile care au acumulator vor avea aceasta problema. Bineinteles, cele de gaming, gandite pentru jocuri, nu vor suferi. Insa un laptop nededicat gaming-ului va avea aceasta problema. De fiecare data cand acumulatorul se incarca, CPU-ul, activitatea disk-ului, etc. cresc. Calculatorul tau nu are o putere indeajuns de mare de procesare incat sa duca toate aceste procese simultan.

Cum poti rezolva:
Dupa cum am mentionat, acest lucru nu poate fi rezolvar prea usor, dar poti incerca unele chestii:

1. Inainte sa deschizi jocul, inchide TOATE procele nenecesare folosind TaskManager.
2. Daca laptop-ul are aceasta optiune, scoate-i acumulatorul si lasa-l numai in incarcator (nu toate laptop-urile au aceasta capacitate).
3. Instaleaza un "Game Booster" sau (in joc) foloseste comanda "Windows + G" pentru a activa modul de joc.

Speram ca te-am ajutat!