| Statuia a întrebat:

Salut TPU. Am o problema in legatura cu un SSD de 120 de GB de la Samsung. Mai exact SAMSUNG MZNLN128HAHQ-000L2 si de cateva zile merge greu. Adica am vrut sa ma joc CS:GO cu niste prieteni si mi-a stat 6 minute in loading screen si tot nu s-a incarcat. Aveti idee ce are si cum as putea sa rezolv? Ms anticipat!

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Este un SSD Samsung în format M.2 pe interfață Sata 3 cu memorie TLC (Triple Level Cells - scriere cu 3 biți per celulă). Vitezele de scriere și de citire ar trebui să ajungă la 500-520MB/s, însă, acestea pot varia după modul de utilizare.

Pentru a verifica cauza acestui delay, o să te rog să urmărești următoarele operațiuni :

Verifică în sistemul de operare dacă există funcția TRIM activată.
Deschide un command prompt cu drept de admin și scrie :
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
Dacă se returnează valoarea 0, înseamnă că funcția T.R.I.M este activată in sistemul de operare (T.R.I.M este o comandă pe care SSD-ul o primește de la sistemul de operare, prin care șterge imediat informația din blocul de memorie, eliberând acel bloc pentru o următoare scriere. Este utilă această comandă, pentru a preveni depozitarea datelor inutile în blocurile de memorie, odată ce acestea au fost șterse).

Și pentru că am mentionat de funcția T.R.I.M îți voi explica și de ce îți funcționează greu SSD-ul. Cu cât scrii mai multe date în blocurile de memorie ale unui SSD (ajungând poate la capacitatea maximă de 120, spun 120Gb în loc de 128Gb, pentru că, controlerul de memorie reține o parte din capacitate pentru firmware. Nu vei avea niciodată valorile impuse de producător 128GB/256GB/512GB/1TB... controlerul poate lua din capacitate chiar și 30GB-35GB), cu atât îi va lua mai mult timp SSD-ului să găsească un bloc de memorie blank(gol/nescris) pentru a scrie informația. Aici apare un delay resimțit în viteza de scriere și de citire.
In momentul de față, îți recomand să verifici cât volum este ocupat din SSD. Cât spațiu liber există? Pentru o funcționare optimă, se recomandă utilizarea SSD-ului până la 70-75% din capacitate și am explicat mai sus de ce trebuie să urmărești acest lucru. Rezervarea spațiului de 20-25% pentru SSD se poate realiza utilizând softul de la Samsung Magician (poate configura doar SSD-urile Samsung!), utilizând funcția "Over provisioning" (Over provisioning-ul asigură un spațiu rezervat prin impunerea acestei limite de capacitate, pentru o funcționare în parametrii optimi).
https://p6wrew7f.azureedge.net/.......0.300.zip

Testează SSD-ul cu CrystalDiskMark și spune-mi vitezele de scriere și de citire : https://crystalmark.info/en/download/#CrystalDiskMark. Setezi o valoare de 2Gb și selectezi "All". Ceea ce trebuie să urmărești de fapt este scrierea secvențială sau (SEQ).
Dacă sunt valori foarte mici, trebuie să ștergi/cureți SSD-ul de fișiere care au capacitate foarte mare(poze/muzica/kituri/arhive/jocuri-le dezinstalezi). Încearcă să muți temporar aceste fișiere pe o altă unitate de stocare sau în Cloud, revino după ce ai eliberat suficient spațiu și testează din nou SSD-ul cu CrystalDiskMark. Vitezele ar trebui să revină la normal.

Aștept un răspuns.

| Statuia explică (pentru GPA):

Din cate vad, din 120 de GB din SSD mai am liber 40.3 Am instalat aplicatia CrystalDiskMark si am sa-ti las un link in prnt.sc ca sa vezi rezultatele. https://prnt.sc/1bvy6mp

Am facut ceea ce mi-ai spus cu Command Prompt-ul si mi-a dat urmatoarele rezultate. https://imgur.com/a/TFvUPwA

Am mai eliberat si putin spatiu, din 40 GB am ajuns la 42.1 GB.

| GPA a răspuns (pentru Statuia):

Ma refer in crystal disk mark https://crystalmark.info/en/download/#CrystalDiskMark, nu crystal disk info.
Fii atent, închide toate procesele de la start-up (pornire) din task manager, du-te in run:msconfig și bifează la advanced Boot options toate nucleele procesorului, setează un time-out de 5.
Deschide în run : services.msc

Dezactivează serviciile (oprire și comutat pe disabled) : Delivery optimization/Windows Update/Windows Search /Superfetch(Sysmain)/Defragmentare unități-defragment.
Șterge fișierele temporare din sistem (din run : temp și din run : %temp%)

Dai restart la PC, rulezi CrystalDiskMark și faci un test de scriere și citire.

| Statuia explică (pentru GPA):

Salutare, am facut testul si am urmat instructiuniile tale. https://prnt.sc/1c70q8l acestea sunt rezultatele la test ul facut.

| GPA a răspuns (pentru Statuia):

Viteza de scriere a scăzut drastic. Trebuia să ai minim 450MB/s. Ai făcut recent un update la Windows sau l-ai lăsat să-și facă update?

| Statuia explică (pentru GPA):

Da, l-am lasat sa-si faca un update.

| GPA a răspuns (pentru Statuia):

Nu trebuia... ți-am trimis mesaj și îți explic de ce nu e bine să faci update-uri în rafală, adică pe toate deodată.

| Statuia explică (pentru GPA):

Pai si ce ar trebui sa fac acum?

14 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai facut/s-a intamplat ceva deosebit inainte de asta?

De exemplu ai instalat vreun program din surse necunoscute,
ai dat click pe linkuri suspecte in email sau pe net,
Ai accesat pagini suspecte cu multe reclame pop-up si ai apasat din greseala pe vreuna,
Sau s-a facut vreun update de Windows?

Ai verificat incarcarea procesorului, din Task Manager? Sau a SSD-ului?

Sta cumva vreunul dintre ele la 100%?

| Statuia explică (pentru NLS):

Salutare,

Nu, nu am instalat aplicatii necunoscute si nu am dat click pe email-uri/link uri suspecte. A inceput brusc sa se miste greu, cand dau ALT+TAB in jocuri.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cred ca ai probleme cu el, cu placa de baza, slotul m2, etc.
din pacate un diagnostic implica un alt ssd2 md2, si un alt calculator cu ssd m2 (sa le schimbi intre ele si sa vezi care merge/nu merge)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia de pe net hd tune up pro si iti arata acolo viteza si daca nu e bun

| cfrtobias a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu folosesc crystaldiskinfo, oare tu ai incercat sa repari hdd cumva sau ssd? smart defrag 7 repara ce zici?

| Zuzu1991 a răspuns (pentru cfrtobias):

Defrag pe ssd, esti TARE dude, tare RAUUUUUU!
si m-am uitat pe el, windows 10 are trim incorporat... AUTOMAT

in plus lui nu ii merge csgo, care e NUMAI citire, nu are ce sa scrie pe ssd ca sa poti sa zici ca e din trim

| cfrtobias a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eu nu vorbeam de csgo happy, ziceam pentru mine daca stii cumva daca repara cumva program ala ceva? sau ii deageaba