| ValyAndreica a întrebat:

Deci aseara am instalat windows 8, tot ok, am instalat placa audio si cea de retea pana la placa video... o puneam sa se instaleze se instala tot bine dar la sfarsit dupa ce dau " finish" nu imi da sa dau restart la pc si daca dau eu restart nu imi apare ca placa e instalata.

ATI RADEON HD 5450 Sapphire este modelul placii daca va ajuta cu ceva.

OFER FUNDA, va rog frumos ajutati-ma si pe mine.

3 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Probabil ca driverul placii video este mai vechi putin si nu este compatibil cu Windows 8. Retine: Windows 8 este, in special, creat pentru tablete, si pobabil aceasta este cauza pentru care inca nu exista drivere pentru toate componentele calculatorului atunci cand vine vorba de Windows 8. Arunca o privire pe CD-ul de instalare al driver-ului si vezi daca scrie cu ce sisteme de operare si cu ce versiuni este compatibil, daca nu, verifica pe site-ul producatorului.

| ValyAndreica explică (pentru FemeiaPisică):

Am doua variante dintre care sa aleg : Windows xp /xp64 sau Windows 7/Vista straight face.

| FemeiaPisică a răspuns (pentru ValyAndreica):

Iti recomand Windows 7, este cel mai nou sistem de operare de la Microsoft, mult mai bun decat XP si decat Vista. Ti-l recomand cu caldura. Eu il am de 2 ani, si nu am avut niciodata probleme cu el. Am procesor de 3.20 Ghz single core, 2 Gb rami, placa video de 1 Gb/120 biti, si se "misca"impecabil. XP este depasit, iar Vista este ceva mai"slabut"decat Windows 7, fiindca Windows 7 a fost creat dupa Vista, si au fost aduse imbunatatiri. Iti recomand versiune x64.