| EneMihnea a întrebat:

Salutari, este posibil sa cumpar un calculator in jur de 5000(cam pana in 5500 maxim) lei care sa aiba i7(nu conteaza versiunea desi evident as prefera cea mai buna optiune) 16GB ram si un GTX 1000+? Daca da de unde, si daca nu, care ar fi cea mai buna optiune in acesti bani?

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Cu acesti bani sa aiba 16gb rami nu gasesti Dar poti lua unul mai ieftin iar cu restul banilor iti cumperi tu pana la 16 Gb rami. Uite unul foarte bun la un pret destul de bun:
https://www.emag.ro/......D03X8NBBM/

| EusebiuPWN a răspuns:

Parerea mea e ca mai bine mergi pe noua generatie Intel. Un i5 8400, 16 gb ram 3000 mhz. Iti recomand sa nu cumperi placa video acum, sunt foate scumpe in momentele astea, stai pe integrata un timp, pana in aprilie mai exact, atunci vor fi lansate seria gtx 2xxx. De exemplu, iti poti lua gtx 2060 cu 400-500 de lei mai ieftin decat un 1060 6 gb in momentul asta., si bineinteles mai puternic. Iar acel i5 8400, e un monstru in jocuri, intre i5 8400 si i7 8700k sunt diferente de 2-3 fps in anumite cazuri. Insa daca nu folosesti pc-ul pentru gaming, ci ai nevoie de putere de procesare, iti recomand sa mergi pe ryzen.