| SmokeyEye a întrebat:

Abonatii Cosmote beneficiaza de reduceri la pretul telefoanelor, la prelungirea contractului. Pot beneficia de acea suma(puncte thank you- sau cum se numesc) pentru a-mi plati factura in ultimele luni de contractare, sau sa-mi achizitionez diverse produse de la Germanos, daca vreau sa renunt la abonament ulterior?

3 răspunsuri:
| nicusor222 a răspuns:

Nu poti folosi punctele pentru platirea abonamentului dar in schimb le poti folosi pentru cumpararea unui alt telefon sau diverse lucruri (casti, cablu de date, card pentru telefon, etc ).

| SmokeyEye explică (pentru nicusor222):

Si pot face asta inainte sa imi expire contractul? Anul trecut cand mi-a expirat, am luat un telefon gratis, dar cu conditia sa-mi mai lungesc contractul...

| kongeriket a răspuns (pentru SmokeyEye):

Condiția de a-ți prelungi contractul când îți iei telefon pe puncte thank you este pusă indiferent dacă în prezent ești sub perioadă contractuală sau nu.
Cu alte cuvinte, da, poți face asta înainte să-ți expire contractul - căci oricum îl vei prelungi cu un an sau doi dacă-ți iei ceva pe puncte (telefon, accesorii, etc.).

Pe vremea când lucram eu în Romtelecom/Cosmote se putea plăti și factura cu puncte thank you și n-am auzit să se fi scos facilitatea.
Sună la 1234 și întreabă asta căci nu-s sigur dar am impresia că se poate plăti și factura cu punctele thank you însă cu condiția ca suma achitată din punctele thank you să nu fie mai mare de 10 euro. Repet: așa era când lucram eu în Romtelcom/Cosmote, în urmă cu aproape un an. E posibil să se fi schimbat.