| Joker3134 a întrebat:

Acum că a pierdut PSDl la anul când se fac alegerile pentru Senat credeți că îi scoatem de tot din joc?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred, inca au multi votanti stabili si daca opozitia nu vor merge cu candidati unici atunci s-ar putea chiar sa castige iarasi alegerile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa iasa psd din joc cand i au votata 3 milioane de oameni?

Răspuns utilizator avertizat
| aXy99 a răspuns (pentru suntserios):

Erau doar doi candidati.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Toată stânga a luat 3.4 milioane de voturi, nu doar PSD.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Stanga e formata in 90% din PSD.
Daca la parlamentare fac alianta cu pro Romania tot atat iau si tot ei conduc.

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Nici chiar asa. In fine, nu conteaza cat are PSD in particular, ci conteaza cat are impreuna cu toti satelitii sai (ALDE si PRO). Daca cele trei partide fac o alianta pentru parlamentare ar lua, teoretic, in jur de 30-33%. Poate ca o astfel de alianta ar fi pe primul loc, dar nu ar putea face majoritate in parlament.

In plus, cand ne gandim la o alianta, nu trebuie sa ne gandim doar la adunari de procente. Sunt membri PSD care nu ar vota o alianta in care se afla si Ponta, si invers.
Unei astfel de aliante ii dau maxim 30%, insa nu o prea vad formata.

Răspuns utilizator avertizat