| SPECTOGRAFIE a întrebat:

Acum o lună am avut un accident de mașină. Un tip nu a acordat prioritate și a intrat în altul iar mașina a ricoșat în a mea, mai exact în spatele mașinii. Acum incerc sa fac dosarul de dauna pentru a mă despăgubi, dar nu am autorizația de reparație. Poliția nu îmi eliberează autorizația de reparație pe motiv că se eliberează la finalizarea dosarului și că nu au cum sa o dea mai devreme. Acum cei de la asigurări mi-au dat o foaie să merg cu ea la poliție cu speranța să îmi elibereze autorizația de reparație. S-a mai confruntat cineva cu așa ceva? Că poliția nu vrea sa elibereze autorizația mai devreme de finalizarea dosarului?

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Autorizația aia se dă la declararea accidentului!

| SPECTOGRAFIE explică (pentru mihai69):

Nu s-a dat nimic. Am fost de vreo 4 ori la poliție, dar degeaba, că zic că nu au cum sa o de a până la finalizarea dosarului

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic. Masinile sunt "corpurile delicte" ale accidentului si pana la finalizarea cercetarilor sunt ca fata mare: nu trebuie atinse nici macar cu un deget.
Daca este necesara de o cercetare mai lunga inseamna ca accidentul este cu victime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un accident unde sunt implicate mai mult de doua masini trebuie sa vina politia la fata locului sa constate.
Si apoi se dau declaratii si ar fi trebuit sa primesti hârtiuța.
La tine cum a fost?

| SPECTOGRAFIE explică (pentru anonim_4396):

A fost poliția să constate accidentul, dar nu au dat nicio hârtie

| anonim_4396 a răspuns (pentru SPECTOGRAFIE):

Atunci ar trebui sa faci poze cu masina si sa mergi cu ea la reparat.

| SPECTOGRAFIE explică (pentru anonim_4396):

Nu am voie fără autorizație de reparație sa repar mașina. Momentan nu vreau să o repar, am nevoie de autorizație de reparație la dosarul de daune pentru despăgubire

| anonim_4396 a răspuns (pentru SPECTOGRAFIE):

Intrebarea ar fi daca acopera asigurarea celui vinovat daunele.
De obicei e o limita si daca se repara prima masina si nu mai ramane nimic te alegi doar cu paguba.

| SPECTOGRAFIE explică (pentru anonim_4396):

Păi la mine sunt doar bara și spoilerul avariate, la celălalt e daună totală..nici lui nu ii eliberează autorizația de reparație. Nu e ca și cum lui i-a dat bani pentru pagubă și mie nu. amândoi ne chinuim să rezolvăm cu despăgubirea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca mai dureaza un pic până verifica camerele de luat vederi din zona.
Sau poate nu erau deloc montate acolo?