| Maronica a întrebat:

Adeverința care o sa fie eliberată de angajator pentru dosarul de maternitate ( 2 ani), trebuie sa fie pe ultimele 6 luni sau 12?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru concediul si indemnizatia de maternitate trebuie sa ai lucrate cel putin 6 luni din ultimele 12 luni, asa ca adeverinta este de pe ultimul an.
Pentru concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului pana la 2 ani trebuie sa fi lucrat 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului, asa ca adeverinta este pe 2 ani.

| Maronica explică (pentru Ioandelasal):

Daca angajatorii sunt diferiți de unde o pot scoate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Maronica):

Scoti adeverinta de la fiecare angajator.

| Maronica explică (pentru Ioandelasal):

Una din firme a dat falimentat

| Ioandelasal a răspuns (pentru Maronica):

Poti cere adeverinta de la ITM, acestia au datele din Registrul general de evidenta a salariatilor de la fiecare firma din judet.

| Maronica explică (pentru Ioandelasal):

Vă mulțumesc!