| pisoias a întrebat:

Administratora asociatiei de locatari de care depindem(din pacate) a fost concediata. Atunci cand i s-au cerut actele pe care trebuia sa le predea referitoare la plati si datorii la intretinere aceasta a spus ca le-a pierdut. Cert este ca s-a constatat o lipsa substantia nu mai tin minte acum cat.In locul ei a venit o alta care impreuna cu presedintele de asociatie au afisat niste datorii enorme dar inexistente pentru majoritatea locatarilor.Acum administratora nu vine pentru ca spune ea ca i-a murit mama iar presedintele de asociatie este in spital(ce convenabil, nu?). Ce putem sa facem noi si cui trebuir sa ne adresam? Precizez ca am fost chemati sa ducem chitantele pe anii 2007-20011 si cu toate astea ne-am trezit datori.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se intimpla pentru ca apa, agentul termic, gazele si canalizarea nu se platesc prin contracte individuale, asa cum se intimpla cu telefonul, curentul, televizorul, internetul etc. Popuatia ar trebui sa ia atitudine impotriva anormalitatii asteia si sa determine guvernantii sa schimbe legislatia, regiile autonome care distribuie apa, gaze etc, sa fie obligate prin lege sa incheie contracte individuale cu locatarii, nu contracte cu asociatiile de locatari. E si anormal si penibil ce se intimpla, cei care sint la zi cu plata utilitatilor, sa se trezeasca fara apa, sau agent termic din cauza datoriilor citorva care nu-si platesc facturile. Legat de problema ta, asociatia trebuie sa plateasca din nou utilitatile, dar puteti da in judecata hoata si instanta o va obliga sa va restituie banii. Daca nu are de unde, poate fi executata silit, adica i se scoate casa la licitatie si din banii obtinuti isi va plati datoriile. Dupa care n-are decit sa doarma pe strada intr-o cutie de carton linga aurolaci. O sa aiba timp sa reflecteze la cit a fost de cretina.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate reface contabilitatea asociatiei, cu ajutorul furnizorilor de utilitati, solicitand copii de pe facturile emise in anii respectivi si de pe documentele cu care asociatia a achitat acele facturi, la fiecare exista un exemplar al ordinului de plata. De asemenea platile se pot obtine si de la banca prin care au fost facute. Apoi se poate vedea cat a achitat fiecare din datorii cu chitantele primite. Cea care a pierdut actele ar trebui sa contribuie la refacerea lor, daca nu si-a insusit din bani. Pentru ajutor va puteti adresa compartimentului(functionarului) de specialitate de la primarie care se ocupa cu asociatiile de proprietari(locatari). Numai bine!

| harciog a răspuns:

Lasa vrajeala, vezi ca am pus bani la congelator sa platesti cash gheata. Apartamentul mai asteapta in ruina saracul, da-l naibii.Fa-le scula mare la o mina de golani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asociatia santeti voi.nu presedintele, nu casiera, nu administratoarea.ei trebuie sa va reprezinte interesele in fata furnizorilor de serivicii.si tinuti din scurt cu banii.iar fitantele pastrate.ca la tribunal iti cere si actele lu bunicu daca poti dovedi ceva cu ele.voi ati dat banii si .gata.raspunderea a-ti lasat-o pe umerii lor.da ei este oameni.si oamenilor astia le place banii voastre.asa caaaaa...si asa aveti putini, si n-aveti ce face cu ei. dati-le lor ca cand se aduna mai multe e mai bun.

| pisoias explică:

As mai vrea sa va intreb daca este adevarat ca celor care au locuinte sociale cheltuielile de intretinere sunt platite de catre primarie. Avem astfel de familii care aveau in jur de 60.000 RON care acum au numai cate 15.000 RON.E posibil? Sau diferenta a fost impartita la ceilalti locatari?

| ketanal a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa va puneti de acord si sa va duceti la un avocat. Cand sunt cazuri simile, e greu sa iasa adevraul fara un avocat, pentru ca sunt destul de complexe, si poate ca intr-un fel sau altul, cu o perchizitie sau ceva, se pot regasi acele documente pe care ea le declara pierdute.