| RMKG6 a întrebat:

Agentii imobiliari se grabesc sa vanda atat de mult incat sa insiste? Am vizionat un apartament si ne-a placut. Agentul imobiliar a spus ca mai este o persoana interesata de acest apartament dar blocul fiind neconstruit inca, celelalt posibil cumparator isi doreste bucataria mutata in living, ceea ce ar implica o schimbare pe care ar face-o instalatorul (el a spus ca e greu de realizat pentru ca o teava nu ar avea nu stiu ce cadere, scuzati nu ma pricep). A zis ca l-a intrebat pe respectivul ‘eu o mut, dar daca ai probleme dupa, pe cine cauti?’, iar clientul spunandu-i ‘pe cel care a construit’. La o zi dupa vizionare ne-a dat mesaj (sambata seara pe la 19.30) si a zis ca e o bataie de cap in plus pentru ei si ca mai degraba ne-ar mai astepta o zi pe noi (mergem la banca pentru a ne consulta in privinta creditului). Sunt cam paranoia cand vine vorba de imobiliare din cauza tepelor de care am auzit. Voi ce spuneti? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă apartamentul este încă în construcție, să ai grijă, să verifici bonitatea constructotului, ca nu cumva să rămâi fără bani.

| RMKG6 explică (pentru sadrian46):

Este un complex format din 4 blocuri dintre care 2 sunt aproape finalizate, al 3lea are primul etaj facut..si apartamentul pe care mi-l doresc e in blocul 4 unde deocamdata a zis ca este groapa facuta (nu am verificat personal, desi am fi putut, nu m-am gandit la asta). Aparent dezvoltatorul este ‘o persoana fizica’.

| sadrian46 a răspuns (pentru RMKG6):

Dacă este numai groapa făcută, tu dai un avans. Ești sigur că se va face și vei primi apartamentul? Sunt dezvoltatori imobiliari mari, care au construit cartiere întregi în alte orașe. În aceea aș avea încredere să le dau banii în avans. Eu dacă aș cumpăra acum, aș cumpăra un apartament gata, care are CF. Dacă faci contract și dai bani în avans, e pe riscul tău.