| raspundetivarog a întrebat:

Ce spune legea despre următoarea situație?

- O persoană închiriază o locuință prin intermediul unei agenții imobiliare si semnează contractul împreună cu agentul imobiliar și proprietarul.

Înainte de a trece termenul prevăzut de contract, proprietarul dorește să încheie contractul.

MAI ARE AGENTUL IMOBILIAR DREPTUL SĂ PĂSTREZE COMISIONUL IN ACEST CAZ (NU S-A RESPECTAT TERMENUL CONTRACTULUI)?

Va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Agentia imobiliara nu raspunde pentru situatiile ivite in derularea contractului de inchiriere, ea si-a indeplinit obligatiile la data incheierii contractului de inchiriere si pentru aceasta primeste comision si are dreptul sa-l pastreze.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Da.