| amointrebarexx a întrebat:

Am 14 ani si am facut marea prostie sa incerc sexting-ul pe SnapChat. Am trimis niste poze nud si am primit la randul meu de la 4 fete( 2 din America si 2 din Filipine). Contul de Snap mi-a fost inchis pentru Child Sexual Abuse.
Este posibil sa imi fac probleme cu politia?… Nu mi-am aratat fata in acele poze nud…

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa ai probleme, pentru aceasta ar trebui ca fetele ori parintii acestora sa faca plangere penala in tarile de unde provin si politia sa cerceteze si sa te descopere.
In orice caz lasa-te de prostii, cred ca ai auzit de zicala cu ulciorul.

| amointrebarexx explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc… Totusi in community guidelines am citit acest lucru
We report all instances of child sexual exploitation to authorities. Never post, save, or send nude or sexually explicit content involving anyone under the age of 18 — even of yourself. Never ask a minor to send sexually explicit content.

| amointrebarexx explică (pentru Ioandelasal):

Puteti face un scurt research va rog din suflet?

| Ioandelasal a răspuns (pentru amointrebarexx):

Nu stiu limba engleza.

| anonim_4396 a răspuns (pentru amointrebarexx):

Well, cel mai probabil nu patesti nimic, pentru ca e o cauza care nu prezinta neaparat risc social. Problema e doar daca fetele care ti-au trimis poze aveau peste 18 ani.
Tu, avand 14 ani, esti prezumat ca nu ai discernamant si ca nu raspunzi penal, dar se poate dovedi ca aveai discernamant. In schimb, daca persoana care ti-a solicitat CP avea peste 18, persoanele respevtive vor raspunde penal, iar tu vei avea calitatea de parte vatamata(aka ala in care s-a lovit, nu ala care a dat).
Totusi, daca fetele respective erau mult mai mici fata de tine (mai mult de 3 ani diferenta), e posibil sa ai probleme.

Ai grija ce faci pe internet si opreste-te cu prostiile astea. Pana la cel putin 16 ani nici macar nu ai un embrion de gandire a unui adult.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, Politia cibernetica a fost sesizata odata ce au aparut poze nud cu un copil.
Parintii tai vor fi contactati, fiindca Politia colaboraeza cu cei de pe site-urile respective si avand adresa ta de IP ajung imediat la tatal sau mama ta, care sunt titularii contractului de internet.
Situatia ta este foarte nasolaa acum si te sfatuiescs a spui parintilor tai de urgenta, totul!