| Varogsamaajutativarog a întrebat:

Prin absurd sa zicem ca un baiat cand avea 17-19 ani a facut sexting si trimis poze cu cateva fete din america care au sub 18 (baiatul ar merge pe ideea de consimtamant, nu ar stii de legea de pornografie infantila, mai ales ca e vb de varste apropiate) (sa presupunem ca si ele 100% au fost reale) si una decide sa raporteze la politie ca pe aplicatia snap si a trimis poze cu unul din alta tara si singura dovada e un mesaj(pe aplicatia snap pozele dispar si se vede daca sunt salvate dar din ce am citit ele tot raman in telefon ca temporary files pana sunt overwritten). Credeti ca sua isi bate capul? sa zicem ca cer mandat la snap si vad pe servere mesaje de natura sexuala cu cateva conturi si identifica ca s fete de la ei si sub 18 (15-17 ani in functie de cat avea si baiatul 17-19)dar nu poze si au un ip care le zice ca i din Romania. Credeti ca e suficient ca si dovezi sa inceapa un caz international si o cooperare internationala pentru a se afla locatia baiatului si pentru a i se lua telefonul? credeti ca ar fi un baiat extradat pentru chestii facute la 17-19 ani din cauza hormonilor. eu personal am cautat anumite cazuri si am gasit extradari, dar doar vreo 6, 2-3 din ele fiind cu criminali adevarati care aveau siteuri de asa ceva cu milioane de materiale sau oameni care santajau fete intr-un mod foarte violent iar cel mai apropiat caz ar fi cu unul din EU de 21 de ani care nu a foxt extradat, a castigat judecata, dar a fost acuzat pentru sexting cu o singura minora de 14 insa si in cazul asta tot asa cu santaj si distribuire si amenintari cum ca o va face sa se sinucida si blackmail si asa mai departe, deci da, nu chiar atat de apropiat aparent laughing) nu zic ca i bine nici in cazul 17-19 ani cu 14-17, dar nu s ar compara pur si simplu placere simultana cu un nivel asa violent de santaj, legea stiu ce zice, acum eu vreau sa stiu dc cazurile de extradare sunt doar ce v am povestit si daca fbi merge asa departe pentru asa ceva ca sa stiu cum as putea calma pe cineva prin absurd daca ar trece prin asa ceva si prin absurd zice ca si ar lua viata de frica (tot ce e aici e un caz imaginar ce ma pune pe gandul dc nu se duce fbi dupa fiecare persoana internastional pentru cazuri de genul, ca presupun ca s cu miile de oameni)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu folosesti pozele, trimise de bunavoie, pentru santaj, amenintare sau sa le distribui nu este infractiune si nu are nimeni nimic cu tine.

| Varogsamaajutativarog explică (pentru Ioandelasal):

Pai codul penal spune ca producerea e ilegala si americanii spun ca daca convingi un minor sa trimita, e producere si din ce am citit exista si legi de extradare si daca in ambele tari e ilegal e cam naspa, de asemenea as vrea sa stiu o parere personala daca ceva international ar incepe pe tema asta, ma gandesc ca la cate cazuri exista de santaj la ei si international, iar ei au avut doar 3-4 cazuri pe tema de extradare, cred ca baiatul nu ar fi cea mai buna investitie de resurse si bani

| Varogsamaajutativarog explică (pentru Ioandelasal):

De asemenea mu ar mai avea pozele pentru ca au fost trimise de pe snap, dar nu e garantat daca ele raman in memoria telului in niste fisiere ce nu pot sa fie vazute si la care nimeni nu are acces, decat politia daca investighea cu programele lor telefonul, de aceea as fi vrut sa stiu parerea personala pentru cazuri de genul si de ce nu gasesc nimic pe internet asemanator cu situatia prezentata, decat chestii extrem de aiurea

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

SUA are site-urile cu pornografie infantila supravegheate de Politia cibernetica, deci da, isi bat capul foarte-foarte mult, sa prinda toti pedofilii sis a-i puna dupa gratii, asa cum merita.
daca nu sunt cetateni americani ii extradeaza si pe veci nu-i maia ccepta in USA.

| Varogsamaajutativarog explică (pentru Violleta2022):

Nu cred ca poti numi pedofil un baiat de 18 ani care face asta cu cineva de 16 ani laughing)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Varogsamaajutativarog):

Cand este vorba de sex cu minori, toti intra la pornografie infantila si la pedofilie, mai ales daca apar adulti in film sau sunt propagate aceste filme de catre adulti, fiindca nici un om normal la cap nu ar cauta, s-ar uita sau ar distribuii filme sexualc u minori, ondiferent ca au 12 ani sau 16 ani, tot minori sunt!

| doctorandus a răspuns:

Dap, in SUA exista legi Romeo si Julieta: daca diferenta de varsta nu e mai mare de cativa ani, nu este viol din oficiu sau abuz de minori.

| ReddY25 a răspuns:

Poate tu ești băiatul

| Varogsamaajutativarog explică (pentru ReddY25):

Sau poate e un prieten drag sau poate e un exercitiu imaginat pentru ca intrebarea era dc nu se gasesc cazuri din acestea internationsle pe net unless e vb de ceva extrem de rau

| mi25 a răspuns:

Nimeni nu poate sa se prevaleze de faptul ca nu a cunoscut prevederile legale. Este legea de capatai a legislatiei.

| blackann a răspuns:

Nu, nu o sa-si bata capul cu asa ceva.
+ca tu nu ai cum sa fi judecat dupa legile lor pentru asa ceva.
Stai linistit.

TE ROG EU NU O ASCULTA PE VIOLETTA!
Asa se baga ea peste tot si habar n-are, deci tu aveai sub 18 ani si ai trimis cuiva sub 18 ani si ea te considera pedofil. Doamne, mare- ti-e gradina... femeia asta n-are creier efectiv!

| Varogsamaajutativarog explică (pentru blackann):

Eu n am trimis nimic, totul e un exercitiu imaginar si era vb si cand tanarul avea 18-19, d aia eu nu inteleg de ce nu gasesc cazuri pe internet, decat chestii grave sau uriase si nimic asemanator cu asa ceva.

| blackann a răspuns (pentru Varogsamaajutativarog):

Anyway, irelevant. Daca n-ar fi fost vb de tine nu ti-ai fi pierdut timpul cu scenarii d-astea inutile.

| Varogsamaajutativarog explică (pentru blackann):

Pai nu e vorba de mine si nu e vorba ca imi pierd timpul cu scenarii, ci ideea e ca nu inteleg de ce gasesc foarte putine cazuri internationale pe chestii mult mai rele decat atat si nu exista cazuri internationale si colaborari si asa pentru chestii atat de banale, d aia exemplul dat a fost pentru cel mai banal caz pe care l consider

| Varogsamaajutativarog explică (pentru blackann):

Asa ca as dori un raspuns la intrebare, nu acuzatii

| blackann a răspuns (pentru Varogsamaajutativarog):

Da...sigur rolling on the floor