| anonim_4396 a întrebat:

Am 4 ani lucrati la o firma. Din decembrie 2008 lucrez la o alta firma cu carte de munca si toate cotizatiile la zi. Mi se acorda dreptul la concediu medical? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Depinde pentru ce este acest concediu medical si inca ceva trebuie sa ai la ultimul loc de munca 3 luni lucrate consecutiv.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Da și nu.
Da, dacă este vorba de o boală, obligatoriu sa ai cel puțin trei luni lucrate consecutiv la ultimul loc de muncă.
Nu, dacă este vorba de o sarcină. Trebuie să ai cel puțin un an lucrat la ultimul loc de muncă.
Vechimea în câmpul muncii se i-a în calcul pentru: spor de vechime în câmpul muncii, calcularea pentru pensie.
Pa.