| Cristian_Catană_2000 a întrebat:

Am 56 ani, o vechime in munca de 35 ani si 4 luni, am nascut si crescut 5 copii: Pot sa ma pensionez? (dau funda).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi fost bine sa spui luna si anul nasterii, dupa acestea este prevazuta luna si anul de pensionare pentru limita de varsta.
In orice caz, daca esti nascuta in anul 1958, in functie de luna, te-ai putea pensiona pentru limita de varsta in anii 2019-2020. Te poti pensiona cu pensie anticipata partiala cu cel mult 5 ani mai devreme dar vei avea pensia mult scazuta, cu 0, 75% pentru fiecare luna pana la data cand te poti pensiona pentru limita de varsta.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu intrunesti conditia de varsta --- vezi in anexa varsta in functie de luna si anul nasterii :http://legeaz.net/legea-pensiilor/anexa-nr-5-lege-263-2010

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Chiar daca ai vechime nu ai limita minima de varsta.O seara buna.