| BMTHMada a întrebat:

,, Am o vechime neintrerupta in invatamant de 38 ani si 6 luni. sunt nascut in 1949, luna iulie ziua 6. Pot sa ma pensionez in acest an fara penalizare? Daca e cu penalizare, asa cum se spune, de 9% anual sau 0, 75% lunar, va trebui sa mi se retina 27% pe toata perioasa de 3 ani, pana la limita de varsta, sau penalizarea scade proportional pana la atingerea acesteia? Va multumesc!" Aceasta este intrebarea bunicului meu

Răspuns Câştigător
| ElektroViruss a răspuns:

Incearca sa pui intrebare pe site-ul : http://www.avocatnet.ro/

cei de acolo sunt cei mai in masura sa te ajute

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.263/2010 sunt doua feluri de pensie anticipata, respectiv pensie anticipata, prevazuta la art.62-64 (trebuie sa ai un stagiu de cotizare de 43 ani) si pensie anticipata partiala, art.65-67(cel putin 35 ani stagiu de cotizare). Bunicul tau poate obtine doar pensie anticipata partiala. In acest caz, pana la indeplinirea varstei limita de 65 ani, respectiv pana in iulie 2014, va avea o pensie diminuata cu 0, 75% pentru fiecare luna de anticipare. Din interpretarea prevederilor art.65, alin.4 si 67, alin.1 se intelege ca diminuarea calculata la data deciziei de pensie se pastreaza pe toata perioada si pensia va fi recalculata doar la implinirea varstei de 65 ani. Este bine sa intrebe la Casa de Pensii publice din judetul de domiciliu. Exista o prevedere favorabila pentru unii dintre cei care au locuit, cel putin 30 ani, in Baia Mare, Copsa Mica, Zlatna ori imprejurimi(pe o raza de 8 km), acestora nu li se aplica diminuarea si le este redusa varsta de pensionare cu 2 ani(art.67, alin.2). Numai bine!