| ioana2321 a întrebat:

Am aplicat la o agentie de modele Prestige Model Management, eu nu am semnat nimic, am trimis doar un formular. Dupa trimiterea formularului ei m-au pus sa platesc 60 de euro pentru incheierea acestuia, si mi-au zis ca daca nu platesc ma dau in judecata. Au zis ca trimiterea formularului inlocuieste semnatura mea. E normal? M-am uitat pe review-uri si se spune ca sunt tepari…

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Genul de scammeri care nu inteleg de ce le permite legea sa coexiste in acelasi ecosistem cu societatile serioase
Mai sunt martalogi de astia in tara asta care dau lumea in judecata si ce sume cer > 2000-3000 euro! teparii binecunoscuti in domeniul IT este vorba despre WellCode

Te sfatuiesc sa te adresezi autoritatilor > politie si ANPC! Poate scapam de nenorocitii din tara asta

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, sunt tepari, suna la Politie.

| ioana2321 explică (pentru doctorandus):

Daca sun, se poate rezolva si nu msi platesc nimic?

| Simpatic a răspuns (pentru ioana2321):

Sa suni unde?
sfatul meu este sa iei legatura cu Politia Economica -este o structura a politiei judetene deci unde gasesti sediul politiei judetene acolo exista si departament al politiei economice, le explici acolo ce si cum si te vor indruma ei ce este de facut, daca trebuie sa faci sesizare si tot ce este de facut.
Nu lasa lucrurile asa, daca aceasta firma de escroci au avocati buni te pot da in judecata si apoi este posibil sa trebuiasca sa platesti chiar si benalitati la cei 60 de euro.
Politia economica se ocupa de astfel de fraude, au oameni instruiti care le devin de hac si siteurilor si celor care fac "smecherii" in baza unor contracte virtuale.

| AaaRrr17321 a răspuns:

Buna. Ai primit prin mail contractul unde scria ca te obligi sa plătești? Sau ai completat doar pe site cererea de înregistrare și sa te evalueze dacă ești ok sau nu ca model?

| RamonaCris a răspuns:

Buna, imi poti spune te rog cum ai rezolvat situatia pana la urma? Tocmai am aplicat si eu pentru copil, scria ca este gratuit, nu scria de vreun cost insa ulterior citind review-uri m-am inspaimantat. Cu siguranta urmeaza sa primesc si eu vreum mail cu contractul si as vrea sa stiu cum as putea proceda.