| Tanner a întrebat:

Am auzit de legea rezervistilor voluntari.Din ce am inteles daca te inscrii voluntar si faci instructia de 15 zile esti facut rezervist si primesti 10% din solda de soldat, platirea asigurarilor si drepturile pe care le au si soldatii.Intrebarea mea este daca dupa ce devii rezervist vei primi uniforma si dreptul de a o purta si deptul de port arma cu glont. FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu am vazut ca legea privind statutul rezervistilor voluntari sa fi fost promulgata de Presedinte.
Sigur ca vor avea uniforma si arma, dar arma se va pastra in rastel, la unitate, nu vor avea voie sa o poarte decat in unitate si la activitatile militare, nu si in afara unitatii, de altfel la fel ca si militarii profesionisti.

| Tanner explică (pentru Ioandelasal):

Ma refer la port arma in privat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tanner):

Am inteles, de aceea ti-am spus ca vor avea voie doar in unitate.
Pentru a obtine permis de portarma vor trebui si ei sa indeplineasca conditiile prevazute de L.295/2004, privind regimul armelor si munitiilor.