| SingleForOne a întrebat:

Am auzit o lege recent despre faptul ca parintii au calitatea de a fi parinte pentru copii lor pana acestia fac 26 de ani, in special ca acestia sa termine studiile. Tatal meu a decedat recent, dar am 24 de ani.

Asta inseamna ca sunt orfan de un parinte?
Am crezut ca "orfan" se refera la acei copii care nu au parinti sau un parinte pana la 18 ani.

Răspuns Câştigător
| MorcovMajestic a răspuns:

Parintii iti sunt parinti toata viata
Copiii sunt copii chiar daca sunt maturi
Da esti orfan de un parinte
Acea lege e pentru parinti care isi arunca copiii in strada si nu le ofera un start bun in viata
Nu poti arunca un copil la 18 ani pe usa cand el nu stie nici cum il cheama asa ca au facut asta sa fie obligati sa aiba grija de el financiar pana se pune pe picioare

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai auzit gresit sau cel de la care ai auzit vorbea prostii.
Orfan poti fi de cand te-ai nascut si pana mori, chiar si dupa ce ai fost conceput, depinde cand a decedat tatal biologic.
Exista cateva situatii cand in acte normative se preved anumite drepturi pana la varsta de 26 de ani.
De ex. varsta de maximum 26 de ani este prevazuta pentru obligatia de intretinere a parintelui divortat la care nu stai, daca urmezi studii superioare, dreptul la pensie de urmas in caz ca urmezi studii superioare, etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Responsabilitatea consta in finantarea studiilor pana la 26 de ani chiar daca este casatorit si cu conditia sa nu repete studiile. Orfan esti la orice varsta daca ti-au murit parintii sa unul singur.
Voi nu va uitati in DEX? Acolo scrie clar: "(Persoană) Care a pierdut pe unul dintre părinți sau pe amândoi. " Nu scrie copilul minor care si-a pierdut parintii!
Mai si cititi cand stati toata ziua cu telefonul in mana! Cititul nu doare.

| mi25 a răspuns:

Daca inca mai urmezi studiile, in conditiile prevazute de lege poti beneficia de pensie de urmas pana la implinirea varstei de 26 de ani, deoarece - asa cum zici tu - esti orfan.