| Florea_Viorel_1993 a întrebat:

Am cazier si vreau sa stiu daca pot da examenul de permis auto?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt 2 termene, de 1 an si de 6 luni dar acestea sunt aplicabile numai in cazul anularii permisului de conducere, este cazul situatiilor prevazute la art.116 din OUG 195/2002, cu md.si compl. ulterioare, citez:
"ART.116.(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule, prevazuta la art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocata."

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa dai linistit, daca nu ai fost condamnat pentru infractiuni la legea circulatiei si infractiuni foarte grave, prevazute la art.24 din OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"(6) Nu are dreptul sa se prezinte la examen pentru obtinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnata, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau pentru o infractiune de omor, lovire sau vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, produsa ca urmare a incalcarii unei reguli de circulatie, cu exceptia cazurilor cand a intervenit una dintre situatiile prevazute la art. 116 alin. (1."
Numai bine!

| Florea_Viorel_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Am mai fost informat ca examenul auto poate fi dat abia dupa un an dupa ultima hotarare judecatoreasca. Asta as dori mai mult sa aflu straight face

| Florea_Viorel_1993 explică (pentru Ioandelasal):

Iti multumesc foarte mult. Mi-ai fost de mare ajutor

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florea_Viorel_1993):

Sunt 2 termene, de 1 an si de 6 luni dar acestea sunt aplicabile numai in cazul anularii permisului de conducere, este cazul situatiilor prevazute la art.116 din OUG 195/2002, cu md.si compl. ulterioare, citez:
"ART.116.(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
a) au trecut 6 luni de la data executarii pedepsei amenzii sau a pedepsei in regim de privare de libertate ori la locul de munca;
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;
c) a intervenit amnistia;
d) interzicerea dreptului de a exercita profesia sau ocupatia de conducator de autovehicule, prevazuta la art. 64 lit. c) din Codul penal, a expirat sau a fost revocata."

| Florea_Viorel_1993 explică:

Sau am mai fost informat k pot da examenul auto abia dupa un an de la ultima hotarare judecatoreasa. Aceasta fiind pe 24 noiembrie 2011

| Paula_Alina_1984 a răspuns:

Am avut doua dosare pentru conducere fara permis.pot sa ma anscriu la scoala?