| Ana34 a întrebat:

Am copilul nascut in franta suntem in Romania de cativa ani si invata aici dar nu iau alocatie ce trebui sa fac sa ia alocatie

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La intoarcerea in Romania trebuia sa declari copilul la starea civila si sa soliciti alocatia. Ai facut asta?
Alocatia de stat pentru copii nu se primeste automat, trebuie depusa o cerere si acte.

1 răspuns:
| aaasssssssss a răspuns:

Pai daca n-ai facut nimic in acest sens, atunci ce mai astepti? Pleaca la starea civila si clarifica lucrurile, altfel pierzi alocatie