| IonutTeAjuta a întrebat:

Am dat împrumut 500€ unei persoane iar termenul de restituire l-am stabilit a fi acum 4 luni in urmă aproximativ. Am incercat să o contactez prin mai multe mijloace dar mă ignoră total. Deși e una dintre regulile mele să nu iau sau să ofer bani împrumut, am făcut o excepție pentru că mi-a fost milă de ea și era într-o situație delicată. Pe lângă asta i-am mai dat sume mai mici împrumut in trecut și a fost punctuală la zi. Banii au fost transferați prin revolut, deci am dovada ca banii chiar au fost trimiși. Pe lângă asta mai sunt și mesajele care confirmă asta. Ce pot să fac să-mi recuperez banii? Mi-e ciudă mai tare de faptul că am fost înșelat decât de suma in sine. Sunt dispus să-i deschid proces și să merg cât de departe e nevoie. Aștept un sfat concret de la cineva care a mai trecut prin asta sau chiar de la o persoană avizată in domeniul juridic. Mulțumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa dai persoana respectiva in judecata, vei castiga procesul dar numai daca ai probe ca ai dat suma respectiva ca imprumut si nu ti-a fost restituita.

| darrio2007 a răspuns:

La o asemenea suma trebuia sa incheiati niste acte. Daca nu ai cu ce dovedi ca l-ai imprumutat, adio bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți să îl dai in judecata... Dar o sa fie o bătaie de cap foarte lunga

| Dragobeta a răspuns:

Nu am trecut prin asta. Dar mereu ii sfatuiesc pe toti sa faca imprumutul cu actul la notar. 100 e mai putin decat pierderea totala.
La transferul prin revolut ai scris ca suma reprezinta imprumut? Altfel, ea cu un avocat bun va afirma ca a fost un cadou.
Poti sa o dai in judecata. Dar ia-ti un avocat bun.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Ai acte pentru împrumut?
Dacă nu ai acte de împrumut nu poți deschide proces, căci nu ai proba împrumutului!
Normal, că sumele mici le restituita, ca să poată să vă câștige încrederea pentru a cere suma cea mare!
Ai luat țeapă, asta este! Nu ești primul, nici ultimul!