| iuliasiiulian a întrebat:

Am dat o suma de bani destul de importanta imprumut. 3000 euro.Am facut doar o hartie de mana, fara martori, cu datele din buletin, si ca respectivul se obliga sa imi returneze bani la data de, lalala, Acum va intreb pe dvs, eu pot merge in instanta cu aceea hartie pentru ca nu mi-am capatat bani inapoi. va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, puteti sa contactati un avocat, prima intalnire trebuie sa fie gratuita, puteti vedea 2-3 avocati ca sa decideti care are o viziune apropiata de interesele dvs., deci la prima intalnire explicati problema si vi se explica ce solutii aveti cu un proces, va decideti pe cine angajati si trebuie sa faceti contract in 2 exemplare, ar fi bine sa apelati la o sedinta de mediere cu datornicul, tot cu ajutorul avocatului, eventual sa faceti de data aceasta un adevarat contract si sa-l aveti si mai mult la mana
avocatul va poate ajuta sa impuneti datornicului dvs. sa imprumute bani de la o banca pentru a va rambursa datoria, etc. - pentru a cauta alte idei cititi si aici http://www.avocatnet.ro/content/forum
aveti grija de timpul dupa care datoriile se prescriu - nu stiu daca asta e valabil si la firme si la persoane fizice sau e diferit! verificati!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara martori nu poti face nimic.
O hartie scrisa cu o semnatura o pot face si eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totusi voi aveti semnatura, e o dovada extrem de importanta dar eu insa nu am nimic, niciun martor ci doar zeci de persoane care stiu despre imprumut. Din start pierd! Pentru toti cei care fac bine si gasesc rau am un sfat:pe viitor sa nu mai fim asa naivi si sa dam bani pe ochi frumosi si cu incredere oarba pentru ca de cand e lumea banii iti i'au mintile precum alcoolul si nu mai te porti rational, fara bani te simti frustrat si un nimic, deci banii sunt foarte esentiali daca nu ai credinta tare, capotezi fara ei deci in concluzie nu mai da bani decat parintilor.ATAT!