| Mara6392 a întrebat:

Am fost astăzi pe autobus și un băiat a fost prins că nu și-a validat biletul/abonamentul și nici nu a plătit biletul prin internet. Controlorul i-a cerut buletinul și i-a cerut și carnetul de student. El a zis că este în liceu, în a 12a, dar este deja major. Controlorul a zis să îi dea carnetul și nr de telefon a unui părinte ca să nu îi dea amendă. Băiatul a dat tot ce a cerut controlorul. Este ok să ceară nr de telefon al unui părinte deși e major?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu a prezentat cartea de identitate se poate sa nu fi fost crezut de controlor ca este major si l-a tratat ca pe un minor.

| Mara6392 explică (pentru Ioandelasal):

A prezentat cartea de identitate și și carnetul de elev.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mara6392):

Atunci nu era obligat sa spuna controlorului telefonul parintilor, probabil l-a spus fiindca controlorul i-a promis ca nu va fi amendat.

| Mara6392 explică (pentru Ioandelasal):

Eu asa am auzit... că dacă îi dă un numar de telefon al unui părinte nu îi dă amendă

| Ioandelasal a răspuns (pentru Mara6392):

Am vazut si celelalte explicatii ale tale.
Chiar daca il amenda baiatul avea 15 zile (nu pe loc) sa plateasca jumatate din minimul prevazut de lege pentru respectiva contraventie, asa prevede OG 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, asa ca n-are importanta ce i-a zis controlorul.

| Simpatic a răspuns:

Totusi iti zic sincer ca baiatul major nu avea obligatia sa ii dea acelui controlor numarul de telefon al unuia dintre parinti!
pana la urma ce a vrut acest controlor sa faca sunand parintii acelui baiat?
atata timp cat acesta i-a inmanat cartea de identitate si carnetul de student...
probabil au convenit ei ca daca ii suna parintii nu va fi amendat, dar ramane o practica aiurita!
in fine

| Mara6392 explică (pentru Simpatic):

Nu știu. Asta mă întreb și eu. De asta am întrebat. L-am auzit pe domnul controlor că dacă îi da numărul de telefon al unui părinte atunci nu îi mai dă amendă

| Simpatic a răspuns (pentru Mara6392):

Pai asta cred ca s-a si intamplat
adica a vorbit cu unul dintre parinti si nu l-a mai amendat pe respectivul!

| Mara6392 explică (pentru Simpatic):

Pai nu poate sa fie o păcăleală? L-am auzit pe controlor zicând că dacă plătește pe loc atunci amenda este de 70 de lei, iar dacă alege să plătească altă dată atunci este de 200 de lei (parcă astea erau sumele). Nu putea să îi ceara nr de telefon al unui parinte și după sa nu ii mai sune și după să plătească aia 200 de lei?

| Mara6392 explică (pentru Mara6392):

Că respectivul este adult, are deja 18 ani.

| Simpatic a răspuns (pentru Mara6392):

Ba da, dar ce fetish bolnav este asta cu sunatul parintilor? apoi aplic amenda?

in fine, te complici pentru un caz vazut in autobuz!

Răspuns utilizator avertizat