| anonim_4396 a întrebat:

"Punerea în mișcare a acțiunii penală împotriva mea" (mi s-a făcut un drog test la volan)
Acest răspuns l-am primit în urma rezultatelor de prezenta droguri în urină și sange(urină pozitiv,sange negativ)
Care ar fi șansele să scap fără condamnare din moment ce nu am o prezență în sange și nici un consum decât cu o lună înainte de la incident
Rog comuniștii să se abțină, am mai avut un topic de genul și s-au găsit să judece

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns si la postarea anterioara, nu cred ca vei fi condamnat daca nu a fost detectata prezenta drogului in sange.
Gaseste-ti un avocat bun, specializat in asemenea cazuri.

| SpeciiFobii12 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Știu,dar e stresul ăla ca pot să rămân fără permis și eu nu știu nimic din ce se ntampla

| Ioandelasal a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Si crezi ca o sa-ti treaca stresul primind raspunsuri de la unii care n-au habar de legislatie?

| suntserios a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Problema cea mai mare e ca ramai fara permis sau ca vei fi condamnat penal?

Situatia ta e cam complicata si nu poate sti nimeni cum va decurge procesul. Depinde ce noroc ai si ce avocat ai.

| StoicAnalysis a răspuns:

Uite si drogatul asta cum omoara oamenii pe strada. ( glumeam laughing) )

Oricum, nu stiu daca ai sa primesti un raspuns prea exact la problema ta, aici pe TPU. Depinde mult si de politistul/procurorul care se ocupa de cazul tau. Coopereaza cu autoritatile, explica-le frumos situatia si poate scapi cu maxim o amenda. Vezi ce poti rezolva, si data viitoare ia in considerare intamplarile de genul, atunci cand vrei sa "bagi ceva" in organism.

| SpeciiFobii12 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

A fost un consum la un party, eram beat și eu fiind barman de ani buni, fost consumator hai ca mi e dor, dar nu ma așteptam la prezența aia din urină laughing

| StoicAnalysis a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Well, *** happens straight face. Daca observi ca politistii sau procurorul si-au pus pata pe tine, recomand si ce a zis userul de mai sus. Un avocat care a mai avut de a face cu astfel de cazuri.

| ClaRa91 a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Nu inteleg cum au ajuns de te-au testat. Au intrat in local la party si v-au testat pe toti?

| ClaRa91 a răspuns:

Esti intr-o situatie delicata.
"Punerea în mișcare a acțiunii penală împotriva mea" inseamna ca ai dosar penal care va fi trimis la instanta de judecata. Vei lua inchisoare iar daca ai noroc va fi cu suspendare.
Nu as vrea sa fiu in locul tau. Poate inveti ceva din toate astea.
''Care ar fi șansele să scap fără condamnare'' Niciuna. Ai sa ai cazierul patat.

| SpeciiFobii12 a răspuns (pentru ClaRa91):

Închisoare pe ce?laughing)
Pe o prezență în urina
Recitește și îți dai seama ca eram la volan

| ClaRa91 a răspuns (pentru SpeciiFobii12):

Razi degeaba. Este INFRACTIUNE si astea se pedepsesc cu inchisoare sau amenda uriasa. Succes.