| Florea_Maryus_1996 a întrebat:

Satut TPU..am o intrebare care ma framanta de ceva timp in decembri 2017 am fost oprit de politie si am fost depistat cu o alcolemie de 0.70 in aer
in ianuarie 2018 miau fost aduse la cunostinta probele biologice 1.35 si la adouo 1.20 politistul mi-a zis ca ddosarul la trimes la parchet
INTREBAREA mea ee cat dureaza un proces asemanator
si cand pot redobandi permisul

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune cat va fi durata procesului penal, este in functie de incarcatura Parchetului si a instantei de judecata si de faptul daca inchei sau nu un acord de recunoastere a vinovatiei, poate fi de intre 6 luni si 1 an. Si daca vei fi condamnat, indiferent de pedeapsa, permisul de conducere iti va fi anulat. Vei putea obtine un nou permis de conducere abia dupa trecerea unei perioade de 6 luni sau 1 an de la terminarea pedepsei, in functie de faptul ca vei fi condamnat cu suspendarea executarii sau cu executarea in inchisoare a pedepsei.