| AlexandrulS a întrebat:

Salut, am primit notificare de la politia locala in legatura cu schimbarea buletinului expirat si mi-au spus ca daca nu il schimb in 5 zile primesc sanctiune contraventionala. Stiti cumva cat ar fi amenda? Nu pot ajunge sa schimb buletinul in viitorul apropiat si vreau sa stiu la ce sa ma astept ca si amenda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mrjuice a răspuns:

Amenda pentru cartea de identitate expirată este cuprinsă între 40 și 150 de lei.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu o să o aplice în 5 zile. E un enunț standard. Cam 100 de lei.

| Endy22 a răspuns:

Eu fac 2 ani in ianuarie de cand am buletinul expirat. Dupa primul an chiar nu am stiut ca e expirat si dupa am fost foarte ocupt sa pot merge dupa buletin. Acum o sa trebuiasca sa-mi fac si eu timp sa-l reinnoiesc. Si nu am primit nici o notificare pana acum.

Nu cred ca te vor amenda daca le spui ca nu ai avut timp sa mergi sa-l faci mai inainte.