| anonim_4396 a întrebat:

Poate sa ti se ia permisul atunci cand esti sub influenta alcoolului la volanul unei masini ce este stationata?
Am fost la o sueta cu cativa amici si la intoarcere ne-am oprit vreo 15 minute la marginea drumului ca auzisem un zgomot sub masina.Atinsesem un prag. Timp in care trecuse si politia locala si ne-a luat datele si la intrebari.
Au vazut ca eram toti "stimulati" si ne-au spus sa incuiem masina si sa o luam pe jos pana acasa.Lucru ce l-am facut toti.M-am dus a doua zi si mi-am luat masina.

Deci puteam fi sanctionat cu ceva sau se lasa cu nasoale daca vroiau sa mearga mai departe?
Masina, actele ei si actele mele erau in regula toate.

Normal legea spune "Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0, 80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani"

Nu aveau alcoolmetru, iar eu nu conduceam. Teoretic nu aveau ce sa-mi faca decat cel mult sa ma duca la probe de sange.Si indiferent de rezultat totusi eu nu conduceam.Eram oprit, cu masina trasa bine pe dreapta.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Avand in vedere ca este infractiune conducere pe drumurile publice, cu o imbibatie alcoolica de peste 0, 80 si contraventie daca imbibatia este mai mica, atunci nu puteai fi sanctionat daca n-ai condus.
De altfel, dupa cum spui, nu te-au sanctionat, nu te-au condus la o unitate medicala pentru recoltarea de sange si nici nu ti-au ridicat permisul in vederea suspendarii dreptului de a conduce.
Daca faceau asta si tu erai cu masina la o distanta destul de mare de la locul consumului de alcool si puteau dovedi ca ai condus pana acolo te puteau sanctiona.

| MandrilaVasileRadu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da,asa am gandit si eu.Chiar daca imi gaseau alcool in sange lor le mai ramanea sa dovedeasca ca am condus cu acea concentratie de alcool pana in locul unde am stationat.Iar asta era mai greu. Puteam sa zic ca am condus fara sa beau pana in locul cu pricina, iar apoi ne-am apucat de consumat alcool.Cum nu conduceam nu prea aveau ce sa faca.

| mgtow a răspuns:

Daca nu te-a prins conducand nu putea sa iti aplice amenda, macar a facut bine ca va trimis pe jos acasa, asa v-ati dezmortit putin si ati scapat de amenda.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca aveau chef de munca puteau sa te arda stai linistit. Ei puteau constat ca tu ai adus masina pana acolo in stare de ebrietate iar tu nu puteai sa contesti decat in faca judecatorului, si trebuia sa ai dovezi ca sa combati ce a constatat agentul. Si nu aveau nevoie de alcoolmetru, erai obligat sa dai probe de sange, altfel realizai o infractiune.

| Seepty a răspuns:

Nu are voie sa-l suspende daca stationati ci doar daca conduceai.

| bilopart a răspuns:

De la 0, 60g/l in sus se sanctioneaza cu amenda contraventionala, peste 0, 80 recoltarea probelor biologice suspendarea permisului de conducere si intocmirea urgenta a unui dosar penal.
Daca nu voiati sa plecati si dormeati in masina nu era o problema doar ca v-ar fi pandit si daca ati fi plecat soferul era arestat.