| LzzD a întrebat:

Am găsit pe jos o cartelă Vodafone reincarcabila, era udă, în zăpadă, la inceput nici nu am vrut să o iau, crezând că a fost aruncata, dar am zis să o introduc in telefon sa vad daca are credit, pentru ca am tel cu 2 simuri. Avea si minute si internet dar credit zero. Dupa o luna cand am vrut sa o arunc, am primit minute si internet pentru 28 de zile, fara sa o reincarc si tot asa de 3 luni. Nu stiu daca simul respectiv l-a pierdut cineva, l-a aruncat, sau i s-a furat telefonul si aruncat simul.
Întrebarea mea este : cum se tot reincarca cartela asta lunar singură? Vel care a avut-o de ce nu o inchide? Poate se încarcă din contul lui? Pot să fiu tras la raspundere dupa ce o folosesc mult timp si sa fiu pus sa platesc din urmă sau chiar penal că am folosit-o fara să-mi apartina? Ma poate gasi dupa IPul telefonului sau sa intrebe la numerele care le-am format?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil omul a incarcat cu BANI (euro), suficient pentru mai multe luni.
Cand se termina luna sau se consuma optiunile, atunci se reincarca automat.

Pe cartela trebuie poate exista cateva numere, de unde se poate gasi persoana care a pierdut-o, sa-i returnezi cartela.

| cfrtobias a răspuns:

Poate iti da credit el lunar sa il suni pe el sau parinti

| Mogiojojo a răspuns:

Pot doar sa iti spun ca esti o saracie urata. Nu ai bani sa iti faci un abonament? Poate cineva a pierdut-o, nu trebuia sa o iei de pe jos Nu te-a invatat mama ta?

| LzzD explică (pentru Mogiojojo):

Cartela aia oricum se reancarca automat luna de luna indiferent ca o tin eu in telefon sau nu, chiar dacă nu o introduceam in telefon, sau nu o gaseam, ea tot se reancarca, nu știu de unde, deci respectivul oricum iese in pierdere.

| Demidol a răspuns:

Probabil cartela nu este prepay ci cu abonament.
Si probabil este aruncata dintr-un telefon furat.
Cine stie ce persoana nu a stiut sa mearga la Vodafone si sa blocheze cartela. Dar, da poti plati oalele sparte ale altuia. Te pot depista iar furtul va fi pus pe seama ta. Vei plati si telefonul pe care nu il ai, si altele. Cel mai bine renunta la cartela. Si bine ar fi sa anunti tu la Vodafone ca s-a pierdut cartela ca sa fie blocata.

| LzzD explică (pentru Demidol):

Nu este abonament, e reancarca bilă ca î-mi da mesaj: trebuie sa reancarcati, iar apoi se reancarca automat, nu stiu de unde?!

| Demidol a răspuns (pentru LzzD):

Îmi, nu î-mi.

| LzzD explică (pentru Demidol):

Autocorectorul a scris cu î-mi.

| nicurobo a răspuns:

Nu stiu sigur daca o poti reincarca, dar cel mai bun sfat este sa iti iei alta cartela si sa o incarci pe aia.