| XiaomiKWS a întrebat:

Am găsit un loc de muncă,am aplicat,i-am trimis șefului o poza cu buletinul să îmi facă contractul de munca(fiindcă el nu este din zonă),dupa care a doua zi mi l-a trimis pe WhatsApp,nesemnat,nici de mine nici de el. Acesta este valabil? Sau este neapărat să semnez si eu să figureze ca și contract valabil la ITM?
Vreau să susțin admiterea la poliție și îmi trebuie caracterizare de la șef (de la ultimul loc de muncă), iar eu cred că nu este valabil si nu figurez nicăieri ca angajat dacă nu am semnat nimic.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul individual de munca este valabil incheiat doar dupa ce a fost semnat de ambele parti.
Un CIM nesemnat de ambele parti ori semnat numai de angajator sau angajat nu este valabil incheiat.

| XiaomiKWS explică (pentru Ioandelasal):

Totuși la ITM figurează ca valabil, cum se poate așa ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru XiaomiKWS):

N-am de unde sti, daca vrei sa afli va trebui sa te interesezi la ITM.

| InstructorDeIubire a răspuns:

Unde îți cere caracterizare de la fostul sef? Nu am mai auzit asa ceva la politie