| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am facut un contract pentru glovo la care omul mi-a dar un contract cu semnatura dar pusa cu photoshop sau ce are el acolo, si printat, a zis ca e valabil, iar eu am semnat cu pixul. Acum contractul asta e valabil? İ l am trimis pe whatsapp. Ce consecinte sunt in cazul asta si ce trebuie sa fac? 90% nu e e valabil, imi e sa nu se intample ceva pe viitor, cred ca cu toti oamenii face asa dar nu atiu de ce, ca oricum ne ia banii pentru contract, plus ca i l am trimis eu pe wp imi e sa nu zica ca eu am facut. Totusi a iesit din imprimanta lui si se vede in poza ca e in biroul lui. Va rog sa imi spuneti cum sa procedez daca e nevoie de un avocat sau ceva de genul

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La ITM va aparea contractul in evidenta la maxim 45 zile dupa semnare (termenul de inregistrare la ITM este de 30 zile + 2 saptamani marja birocratica).

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Contractul individual de munca este valabil daca acesta contine toate elementele obligatorii prevazute de Codul muncii si este semnat de ambele parti (angajator si angajat).
De asemenea CIM trebuie sa fie inregistrat in Registrul general de evidenta al salariatilor (Revisal), in format pe hartie si electronic si sa fie comunicat ITM din judetul sediului angajatorului.
Daca au fost indeplinite conditiile privind elementele obligatorii si semnarea atunci te poti interesa la ITM, sa afli daca a fost inregistrat in Revisal.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pe scurt zici sa intreb itm ul?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, asa afli daca a fost inregistrat.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Mie imi este sa nu imi dea banii. Ca neavand contract, si daca nu e valabila semnatura, ca nu este, omul punand in paint sau ce a facut acolo, imi e sa nu am probleme eu, nici nu stiu daca el este persoana din contract ca nu ii stiu numele. Daca el a facut treaba asta fara voia omului din contract e vinovat cu falsificare si trebuie sa anunt ceva eu? Si poate da vina pe mine ca eu l-am facut, se poate intampla orice in timpul asta, chiar nu mai am incredere in nimeni de cate tepe mi am luat, mai bine cer consultatie cu un avocat? Dar nu merita pentru un cont de glovo.
Oricum procedurq asta cred ca e la orice curier si ma mir cum nimeni nu se implica sa se faca totul ca la carte

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

La ITM va aparea contractul in evidenta la maxim 45 zile dupa semnare (termenul de inregistrare la ITM este de 30 zile + 2 saptamani marja birocratica).