| oceanoflove a întrebat:

Cine se pricepe si stie daca vrei sa iti dai demisia dintr-un loc de munca si stai in preaviz si in interiorul termenului iti gasesti in alta parte mai avantajos pentru tine poate angajatorul sa renunte la preaviz. Si daca nu vrea sa renunte la preaviz si tu te duci in acel loc considerand ca e oportunitate unica pentru tine il anunti pe angajatorul actual ca nu te mai duci iti poate face ceva? Te poate da in judecata?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca vrea angajatorul poate sa renunte la preaviz.
Daca pleci inainte de terminarea perioadei de preaviz iti poate desface disciplinar contractul de munca, pe motiv de absente nemotivate.
De regula nu are motive sa te dea in judecata, cu exceptia cazului ca plecarea ta inainte de terminarea perioadei de preaviz i-ar produce vreo paguba.

Bula
| Bula a răspuns:

La noul loc de munca poti semna contractul cu inceperea lucrului de la o data urmatoare perioadewi de preaviz (recomandat este sa tii o pauza de concediu, dar minim 2 saptamani).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Perioada de preaviz se poate negocia daca se inteleg partile.

Daca nu cadeti de accord si nu mai merge ti se va desface contractul de munca pe motv de indisciplina... asta daca vrea sa se complice cu tine.

Ai multe posibilitati in cazul tau sa actionezi incat sa fie bine pentru toti. De la negociere cu angajatorul de unde pleci pana la negociere cu angajatorul unde te duci.

Răspuns utilizator avertizat
| Strutzy a răspuns:

Ce preaviz? Daca nu mai vrei sa muncesti acolo nu mai mergi la munca la ei.