| Constantin_Cârlan_1984 a întrebat:

Am incheiat un contract de inchiriere la un apartament si dupa 2 zile am hotarat sa nu mai stau acolo,as vrea sa stiu daca sunt nevoit sa semnez si contractul de reziliere,greseala a fost ca am predat si cheile,si acum proprietarul nu-mi mai raspunde la telefon.
Intrebarea mea este se anuleaza automat atunci cand predau cheile, contractul a fost semnat in 2 exemplare eu si proprietarul...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuia sa faceti rezilierea printr-un act scris, in asa fel ca sa nu mai existe vreo problema.
Contractul nu se anuleaza sau nu inceteaza automat prin predarea cheilor.
Totusi, daca proprietarul a fost de acord, n-ar trebui sa fie alte probleme. Daca ai platit chiria in avans atunci poate sa pastreze banii.

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Daca o singura clauza de contract nu ti-a fost respectata, contractul devine nul. Necazul este ca trebuie sa dovedesti cu probe intr-o instanta. Asta costa timp si bani, de care nu ai nevoie, presupun. Ia legatura cu proprietarul si (daca ai motive serioase de reziliere, nu doar o toana) incearca sa reziliezi de comun acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu primesti niciun ban inapoi, mi se pare logic. Tu daca cumperi bilet la un film, vezi 10 minute din el si pleci, ceri banii inapoi?

| ovidiu68 a răspuns:

Contractul inceteaza la finalul perioadei de inchiriere. Daca nu ai cerut banii inapoi, proprietarul il va da altei persoane si va pastra si banii din chiria data de tine. Nu stiu conditiile in care ai incheiat contractul dar daca ai renuntat la el fara o motivatie serioasa nu vei vedea banii.