| AtateaConditii a întrebat:

Am luat amenda pentru ca nu aveam bilet, am 16 ani si politistu a zis ca nu trebuie sa platesc ca nu am nimic pe numele meu si nu se intampla nimic. Deci nu trebuie sa mai platesc amenda nu se intampla nimic?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca a spus asta politistul nu stie prevederile legale. Doar minorul sub 14 ani nu raspunde contraventional.
Daca nu platesti amenda ai putea fi condamnata la munca in folosul comunitatii, conform OG 2/2001, cu compl. si md. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore."
Fata de aceasta te sfatuiesc sa platesti amenda. Numai bine!

| AtateaConditii explică (pentru Ioandelasal):

Di curiozitate, esti politist/a sau ceva de genu asta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AtateaConditii):

Nu sunt politist, doar jurist.