| Alis171717 a întrebat:

Am nevoie de legile si ordonantele unei firme in privinta furnizorilor si a produselor

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O firma poate avea reglementari interne in privinta furnizorilor si produselor, de ex. privind receptia materialelor si materiilor prime de la furnizori, reglementari tehnice privind productia, controlul calitatii produselor, etc.
Sigur ca trebuie sa respecte si reglementari normative generale in privinta contractelor cu furnizorii si beneficiarii, dupa caz, de ex.Codul civil, unele legii speciale privind calitatea, de ex.L.10/1995 privind calitatea in constructii, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

O firma nu are legi sau ordonante.
Legile sunt facute de Parlament, iar ordonantele le emite Guvernul.
Firma doar se conformeaza.

| Alis171717 explică (pentru Bula):

Se subintelege totusi la ce anume faceam referire. Ideea era in a-mi da un raspuns cu niste informatii care m-ar putea ajuta si nu o corectare pentru formularea mea extraordinar de "buna" happy multumesc oricum