| anonim_4396 a întrebat:

Am o dilema. Eram angajat ca muncitor necalificat la o firma producatoare de cabluri auto. Eram angajat din luna mai 2011. Aveam contract pana in decembrie 2011. Din decembrie 2011 mi-a fost prelungit contractul pe 3 luni, adica pana in martie 2013. Deci,as mai fi avut contract pana in luna martie,adica inca o luna si ceva. DAR,incepand de ieri nu ma mai duc la munca,nu mai suport stresul. Trebuie sa ma duc sa semnez ceva? Sau daca eram muncitor necalificat nu mai trebuie sa semnez nimic? Nu stiu cum sa procedez. Va rog frumos,daca stiti, spune-ti-mi ce sa fac. Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti dai demisia in scris si sa muncesti inca termenul de preaviz, daca angajatorul nu renunta la el.
Daca nu te prezinti la munca poate sa-ti desfaca disciplinar contractul de munca si te poate afecta la viitorul loc de munca.

| mgtow a răspuns:

Mergi la patron si spui ca iti dai demisia altfel o sa te sune si va fi rau, o sa semnezi actele demisiei ca nu mai lucrezi acolo.

| darrio2007 a răspuns:

Te va trece nemotivat.Si iti vei pierde dreptul la somaj+altele.Ai gresit.

| sonya a răspuns:

Buna,

Nu poti pleca de la locul de munca asa cand vrei si cum vrei. Ai incheiat un contract, iar in el cu siguranta spune si clauzele incetarii lui.

Citeste si vezi ce scrie acolo.
Oricum, tu trebuie sa iti informezi seful ca doresti sa demisionezi. Exista un termen de preaviz de 20 de zile daca seful nu doreste sa iti dea drumul.

Daca discuti cu el si ajungi la incetarea contractului cu acordul partilor, nu vei fi nevoit sa stai in preaviz.

Succes!

| Azµre a răspuns:

Dă-ți demisia, se face preaviz 15 zile e ca dracu. Oricum vorbește cu șeful!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceva nu se leaga bine aici.Din decembrie 2011 pana in martie 2013 sunt mai mult de 3 luni. Poate vrei sa spui decembrie 2012.Normal ca trebuie sa vorbesti cu seful tau, patron sau ce o fi el. Daca esti muncitor neclaificat nu are nicio importanta atata timp cat ai muncit pe baza unui contract.

| Vetisan_Vasile_1991 a răspuns:

Depinde ce prevede contractul tau, majoritatea contractelor pe perioada determinata au o clauza de preaviz, adica trebuie sa anunti ca iti dai demisia cu x zile inainte(de obicei e 2 saptamani).
Suna la fabrica, spune-le ca vrei sa iti dai demisia, deoarece pot sa iti ceara despagubiri daca ai trecuta o asemenea caluza in contract si nu orespecti.
Daca ai o copie a contractului pe acasa citeste-o inainte ca sa vezi care sunt conditiile pentru incetarea lui.