| bizo95 a întrebat:

Am o intrebare, am un vecin care are un caine agresiv din rasa Rottweiler. Acest vecin are o ferma agricola cu utilaje, tractoare etc ei lasa portile deschise ca sa vina tractoarele si combina si cainele lor este liber in curte si acesta are acces la drum pe strada. De multe ori e liber pe strada, pe drum. In ultima perioada l-am zarit si in gradina la mine fiindca un alt vecin are o femela si probabil e in perioada aceea de imperechere. Intrebare daca cainele este agresiv pe strada ce masuri juridice se pot lua?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Proprietarul poate fi amendat daca lasa cainele liber, asa ca poti sa-i faci reclamatie la politie.

| Caba_Ciprian_2000 a răspuns:

Daca ataca pe cineva persoana respectivă face declarație și ajunge sa faca și pușcărie
Cel mai bine faci reclamație la politie