| ireallly1287 a întrebat:

Am o întrebare. Aș vrea să îmi iau un motocross. Este legal sa l conduc pe drum cu pietriș, dealuri, Sau păduri, mai exact printr-un sat? Am 13 ani.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este legal sa-l conduci doar pe drumuri care nu sunt publice, terenuri virane, camp, curte.
Strazile/ulitele din sat sunt drumuri publice, conform OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
Sper ca nu vrei sa-i bagi in puscarie pe tatal sau mama ta, daca esti prins pe drum public tu nu raspunzi penal, avand sub 14 ani dar raspunde penal parintele care ti-a incredintat autovehiculul.
Asteapta pana faci 16 ani si obtii permis de conducere, dupa caz categoria AM sau A1.
De asemenea trebuie ca moto sa fie inmatriculat/inscris la primarie, sa aiba ITP si tu sa ai RCA.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti prea mic deocamdata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu il poti conduce sub nicio forma pe un drum public, fie el cu pietris sau nu. Si mai ales nu in sat

| ReddY25 a răspuns:

1.Doar teren accidentat(nici gând șosea/drum public)
2.Mai așteaptă vreo 3-4 ani căci acum ești prea mic

| RoxanaIoana108 a răspuns:

Pe drumurile publice nu este legal.