| uivarosan a întrebat:

Am o intrebare care suna cam asa : am o datorie civila fata de o firma si vreau sa imi infiintez pe numele meu un PFA, pot face acet lucru cat timp am acea datorie pe numele meu neachitata?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fii mai clar, ce datorie ai si in ce calitate si o sa-ti dau un raspuns concret.

| uivarosan explică (pentru Ioandelasal):

Am o datorie de 120 de mil lei vechi catre firma la care am fost angajat, dotorie reesita in urma unui proces penal pierdut de catre mine in care firma s-a constituit parte civila cu suma aceasta urmare a prejudiciului cauzat de catre mine, deci in acesta calitate am aceasta datorie, neplatita pana in prezent, iar acum as vrea sa imi fac pe numele meu un PFA si vreau sa stiu daca pot pana nu imi achit aceasta datorie, intelegand faptul ca pentru a infiinta un pfa trebuie sa ai cazierul fiscal curat iar eu am doar cazierul juridic patat in urma faptei aceleia pentru care trebuie sa platesc suma mai sus amintita.Cam despre asta e vorba.

| Ioandelasal a răspuns (pentru uivarosan):

O datorie catre o firma nu se inscrie in cazierul fiscal, acolo se inscriu doar datoriile catre stat, provenite din neplata impozitelor si taxelor datorate bugetului de stat sau celui local.
Pentru autorizarea ca PFA nu se cere cazierul judiciar ci doar cel fiscal.