| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, la care sper sa ma puteti ajuta.Ma contrazic cu cineva si vreau sa stiu care este de fapt adevarul.O persoana a fost condamnata la un an si 2 luni inchisoare din care 5 luni a fost sub arest preventiv,aceste luni se scad din start, deci in concluzie mai raman 9 luni.Intrebarea mea este urmatoarea: Daca a avut conduita buna,a fost scos la munca,se afla in regim semi-deschis a mai avut si antecedente penale, va face pedeapsa pana la sfarsit? Adica nu se tine cont de faptul ca a fost scos la munca? El castiga 6 zile pe luna.Am uitat sa mentionez este inchis pentru loviri si alte violente, a executat deja 6 luni din pedeapsa, el avand 9 luni.Va rog sa scuzati categoria, este cea mai accesata! Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca instanta a considerat ca nu indeplineste toate conditiile pentru liberarea conditionata, dintre cele pe care le-am citat. Nu este destul numai executarea unui anumit termen, este obligatoriu sa fie indeplinite toate conditiile.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate solicita liberarea conditionata dupa executarea a cel putin jumatate din pedeapsa, respectiv dupa 7 luni, daca a lucrat sau dupa cel putin 2/3 din pedeapsa, adica 9 luni si 10 zile.
Daca a fost arestat preventiv 5 luni atunci aceasta se ia in considerare ca pedeapsa executata, deci pana cand poate face cererea de liberare conditionata mai trebuia sa faca cel putin 2 luni, respectiv 4 luni si 10 zile de inchisoare, daca nu se ia in considerare munca depusa.
Ma mir ca la aceasta infractiune (lovire sau alte violente) a fost arestat preventiv atata timp.

| Jessica007 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da,pai a mai avut antecedente, si ma gandesc ca poate de aceea, a facut cerere de eliberare conditionata dar a respins-o si comisia si judecatoria si tribunalul.La tribunal a depus el contestatie si l-a refuzat si tribunalul si i-a dat termen pana pe 29 martie, si deja el atunci face aproape toata pedeapsa, de aceea nu imi explic cum poate sa faca pedeapsa in cap, atata timp cat are deja 30 de zile castigate dupa munca prestata in penitenciar, pe 2 ianuarie a facut deja 6 luni executate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Jessica007):

Recidivist deci. Eu la a treia recidiva i-as impusca. Sta bine mersi la caldura pe banii nostri si vrea afara? Mdah... stiu ca e offtopic, dar nu ma pot abtine. Una e ca o comiti o data, dar cind o comiti asa de grav sa intri la bulau a doua sau a treia oara, deja esti un element inutil al societatii.

| Jessica007 a răspuns (pentru KodrutZ):

De data asta nu este vina lui...

| KodrutZ a răspuns (pentru Jessica007):

... si cum face inchisoare fara vina lui? E vina altuia ca l-a injurat de mama si el i-a rupt capul? Sau poate avea nevoie de un avocat mai bun.

| Jessica007 a răspuns (pentru KodrutZ):

Avea nevoie de un avocat mai bun.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Jessica007):

Inseamna ca instanta a considerat ca nu indeplineste toate conditiile pentru liberarea conditionata, dintre cele pe care le-am citat. Nu este destul numai executarea unui anumit termen, este obligatoriu sa fie indeplinite toate conditiile.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin cu prevederea din Codul penal, citez:
"ART.100.Condiţiile liberării condiţionate în cazul pedepsei închisorii
(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:
  a) cel condamnat a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei, in cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;
b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;
  c) cel condamnat a îndeplinit integral obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească;
d) instanţa are convingerea că persoana condamnată s-a îndreptat şi se poate reintegra în societate.
  (2) În cazul condamnatului care a împlinit vârsta de 60 de ani, se poate dispune liberarea condiţionată, după executarea efectivă a jumătate din durata pedepsei, în cazul închisorii ce nu depăşeşte 10 ani, sau a cel puţin două treimi din durata pedepsei, în cazul închisorii mai mari de 10 ani, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în alin. (1) lit. b)-d).
  (3) În calculul fracţiunilor de pedeapsă prevăzute în alin. (1) se ţine seama de partea din durata pedepsei ce poate fi considerată, potrivit legii, ca executată pe baza muncii prestate. În acest caz, liberarea condiţionată nu poate fi dispusă înainte de executarea efectivă a cel puţin jumătate din durata pedepsei închisorii, când aceasta nu depăşeşte 10 ani, şi a cel puţin două treimi, când pedeapsa este mai mare de 10 ani."

| KodrutZ a răspuns:

Sa scrie o carte.

| Jessica007 a răspuns (pentru KodrutZ):

Da,dar vezi trebuie stintifica acea carte, nu prea le are cu stiinta, din pacate laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru Jessica007):

Da, sigur, ca Becali si restul ordinarilor care au scris carti in ultima vreme sint crema Academiei Romane.

| Jessica007 a răspuns (pentru KodrutZ):

Corect,la asta nu m-am gandit laughing dar tocmai asta este ca s-au prins si ei de chestia asta si nu mai trec cu vederea chiar asa, nu mai accepta orice fel de carte, mai ales daca nu este "stintifica"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de comisia de eliberare!