| Mirca_Georgiana_Maria_1998 a întrebat:

Am primit un telefon cadou zilele astea. Acea persoana a venit si mi-a luat telefonul din casa mai mult cu forta decat de bunavoie si nu l-am mai vazut de atunci, se considera furt? Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-a dat si actele telefonului si l-a luat cu forta atunci este talharie. Daca nu ti-a dat actele atunci poate sustine ca doar ti l-a imprumutat o perioada si faptul ca l-a luat nu constituie infractiune. Ai martori ca a fost un cadou?

| pufipo a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu consideraţi că dacă cineva vă intră cu "japca" în casă peste dvs., este violare de domiciliu? ..sau poftim, cum spuneţi dvs "tâlhărie" şi aceasta trebuie probată cu martor, nu?
ar fi normal...

| Ioandelasal a răspuns (pentru pufipo):

Din ce a spus utilizatorul nu rezulta ca a intrat fortat in casa. Si bineinteles ca trebuie martori.

| darrio2007 a răspuns:

Daca actele telefonului sunt la el nu este furt. Daca sunt la tine, da, il poti acuza de furt. Oricum, gestul lui este josnic.Motivul,de ce a facut asta, doar tu il stii.

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Nu este furt.

| Darius392 a răspuns:

Nu este considerat chiar un furt, deși se aseamănă foarte mult cu unul, nu cred că poate răspunde penal.

| Expressions a răspuns:

laughing Nu e furt, pur si simplu a realizat ca a facut o greseala si a luat inapoi telefonul.