| Raluu25 a întrebat:

Daca o persoana a fost prinsa conducand un autovehicul fara permis de conducere si ii se face dosar penal,pana ajunge in instanta dosarul, persoana respectiva poate sa faca scoala de soferi pana ajunge dosarul in instanta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pana hotararea de condamnare nu este definitiva poate sa faca scoala de conducere si chiar sa obtina permisul de conducere si sa conduca, doar ca permisul ii va fi anulat dupa condamnare si va trebui s-o ia de la capat - scoala si examinare, abia dupa cel putin 6 luni dupa terminarea condamnarii.

| K0sti a răspuns:

Din categoria stupid question...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Poate face orice scoala, nu are voie sa conduca. http://www.viata-libera.ro/......-conducere

| robertdima a răspuns:

Degeaba face scoala auto pentru ca el a fost prins fara permis, iar in dosar scrie data exacta cand a fost prins conducand fara permis

| robertdima a răspuns:

Daca face acum scoala auto si are permis nu poate influenta cu nimic dosarul pentru ca el la momentul respectiv a fost prins conducand fara permis