| Auslesse a întrebat:

Am si eu o intrebare, de fapt, o nelamurire.
Pentru inceput, sa va prezint situatia: unei persoane i se suspenda permisul de conducere pentru o perioada de 30 de zile.
Insa,in perioada asta (de suspendare),persoana respectiva este prinsa de catre politisti in timp ce conduce masina,fara permis, motiv pentru care i se intocmeste dosar penal.
Acum, intrebarea mea e urmatoarea: e posibil ca persoana in cauza sa-si recupereze permisul la data initiala, data la care ar fi trebuit sa si-l recupereze in mod normal? sau perioada de suspendare se prelungeste pana ce cazul va fi prezentat in instanta?
p.s.doar cei care stiu despre ce este vorba!

multumesc!

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Poti face sex si/sau dragoste si fara carnet de conducere.

| Auslesse explică (pentru neutrino):

Stii ce? numai tu nu comentai la ora asta! oricum, m-am saturat de toate comentariile tale sarcastice! o vorba buna nu stii sa zici.
da` cine te crezi? ca tuturor le raspunzi c-un anumit ton de superioritate!
cred ca tu esti perfectiunea intruchipata si eu nu stiam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta nu este legata de Dragoste si sex si ai primit deja raspunsuri.Numai bine.

| TheBlackAng3l a răspuns:

OUG 195/2002
Art.86
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda."

| Maaryyneelaa a răspuns:

E absolut normal sa i se faca dosar penal pentru ca se considera infractiune conducerea fara permis.Dar stiu o situatie putin asemanatoare,asadar pana ii vine citatie acasa, daca se face data de a-si ridica permisul, il poate ridica(repet in cazul in care nu i-a venti acea citatie acasa pentru intocmirea dosarului penal)si se va hotari dupa daca permisul va fi anulat, sau suspendat pentru o perioada mai indelungata, adica exista si posibilitatea sa nu-i de-a voie sa conduca 2 ani, si sa i-l de-a inapoi, dar si posibilitatea de a-l anula si a putea de permis de abia dupa 2 ani. Oricum cand se face data ridicarii permisului sa incerce sa il ia, acum depinde si motivul retinerii pentru 3 luni.Cunosc cateva cazuri, daca vrei vorbim mai multe prin mesaje! Succes!

| cristinel87 a răspuns:

Pemisul poate sa-l ia inapoi la data normala, iar sanctiunile pentru ca a condus fara a avea acest drep le va suporta dupa ce se va termina procesul si i se va da o hotarare definiotiva.

| Auslesse explică (pentru cristinel87):

Oare? pai, din moment ce a fost prins fara permis si pentru asta i s-a intocmit dosar penal...deci i s-a intocmit dosar pentru permis....eu nu cred ca il mai recupereaza la data initiala!

| cristinel87 a răspuns (pentru Auslesse):

Il recupereaza la data normala, iar dupa ce i se va judeca procesul, e posibil sa i se suspende iarasi, depinde ce sanctiuni i se vor da atunci.