| Henrypericolpublic a întrebat:

Am si eu o intrebare si doresc raspunsuri sincere cu argumente deoarece nu inteleg urmatorul lucru:
De ce se ia politia de tine daca dai cu petarde si ce poate sa iti faca?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa gandim logic,ei doar pun legea în aplicare,daca e interzis asa ceva,atunci trebuie interzis,sactionat, amendat, cred (nu stiu ) ca in noaptea de revelion ai voie toata ziua si toata noaptea, nu cunosc legea asa privitoare la asta, dar hai sa respectam legea

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Sa vedem ce spune legea

https://www.romaniatv.net/......52034.html

https://www.click.ro/......e-revelion

Potrivit legii, nu este permisă folosirea articolelor pirotehnice în următoarele situaţii:

a) între orele 24.00 şi 06.00, cu excepţia evenimentelor de interes local, naţional sau internaţional, în baza aprobării autorităţilor locale;

b) la o distanţă mai mică de 50 de metri de construcţiile de locuinţe cu până la 4 niveluri şi la mai puţin de 100 de metri faţă de cele cu peste 4 niveluri;

c) la o distanţă mai mică de 500 de metri de instalaţiile electrice de înaltă tensiune, de locurile de depozitare şi livrare a combustibililor lichizi sau solizi, de instalaţiile de gaze.

d) la o distanță mai mică decât cea prevăzută de reglementările în vigoare pentru obiectivele chimice și petrochimice ori pentru alte obiective care prezintă pericol de incendiu sau explozie;
e) în locurile în care există riscul producerii de alunecări de teren, avalanșe sau căderi de pietre;

f) pe drumurile publice deschise circulaiei rutiere, pe aleile pietonale și în spațiile deschise cu aglomerări de persoane;

g) la o distanță mai mică de 500 de metri de păduri.

Orice operaţiune cu articole pirotehnice, efectuată fără drept, constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

De asemenea, comercializarea articolelor pirotehnice din categoriile 1 şi P1 către persoane cu vârsta sub limita prevăzută de lege, respectiv 18 ani, precum şi comercializarea către publicul larg a articolelor pirotehnice destinate a fi utilizate de către pirotehnicieni, constituie infracţiuni şi se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da chiar asa. De ce se ia politia de tine ca te joci cu materiale explozive? Niste rai

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți provoca accidente, distrugeri sau incendii. Te poate amenda.

| Bizon95 a răspuns:

Petardele sunt ilegale, TOT ANUL
in afara de petardele CELE MAI SLABE (care pot fi aprinse si in casa fara nici o problema) si MAI ALES... SUNT LEGALE DOAR O ZI PE AN, pe 31 decembrie... NOAPTEA

in rest, daca ai petarde mici, poti sa capeti amenda pentru tulburarea linistii publice cel putin, daca nu sunt asa de mici poti sa faci parnaie pentru detinere SI DETONARE de material explozibil fara autorizatie

| Dalmore a răspuns:

Am crezut că LanguageMaster a pus întrebarea asta, atâta îi de cretină. Pentru că sunt periculoase. În noaptea de revelion nu circulă mașini pe stradă ca să zici că poți provoca cine știe ce accidente.

| vmalex21 a răspuns:

Se ia de tine pentru o petarda ca sa isi motiveze si ei timpul pierdut la munca si ca de aia mai periculoși nu se pot luna.In tari ca Italia sau Germania poti sa dai cu cate petarde cu condiția să nu arunci spre persoane sau bunuri precum mașinile.

| Mihaelaaaa19 a răspuns:

Https://m.facebook.com/....../story.php
Tocmai am dat peste asta.