| andreea_7008 a întrebat:

Am si eu o problema mai dificila.sunt in frantza d un an d zile d ceva timp mi-am pierdut buletinul, am certifiktul d nastere original, si pe mama langa mine, a venit in speranta ca daca avem acelasi nume desi sunt majora, voi putea trece vama cu certifiktul, specific ca sunt insarcinata si trebuie sa ajung urgent acasaa, se poate face asa?

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu poţi. Trebuie să te prezinţi la ambasadă sau consulat pentru foaia de călătorie. Cu poze şi celelalte fără drum ajunge cam la 100 euro.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la ambasada sau la consulat. Nu pleca asa pe drum ca o sa te trezesti ca ramai in vama saptamani la randul, chiar asa insarcinata cum esti.

| campanario a răspuns:

Eu una nu m'as risca! Te sfatuiesc sa mergi la ambasada Romaniei din Franta ( la cea mai apropiata de localitatea de unde esti), sa'i spui problema, si ei o sa iti dea o foaie. Cu acea foaie te porti intoarce linistita in tara! Este valabila 15 zile parca. Costa ceva, nu mult, cineva in cazul tau, si'a facut foaie din aia si a platit 40 euro. Mai bine platesti acum decat mai incolo si mai scump! Sper ca te'am ajutat happy

soothe
| soothe a răspuns:

Mergi la Ambasada/Consulat sa iti de un document pentru calatorie. Sa ai 2 poze la tine. Altfel nu vei putea trece.

| perla a răspuns:

Nu ai nici pasaport? cred ca trebuie sa mergi la ambasada rom.in franta si iti da( foaie de via) SE SPUNE.BAFTA!

| manna a răspuns:

Buna! nu vei putea trece vama doar cu certificatul de nadtere! trebuie sa mergi la una din reprezentantele romane in franta, (ambasade, consulate), si depui cerere cu declaratie de pierdere a actului, si o fisa de insotire pentru intrarea in tara! bafta si sanatate tie si fatului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://paris.mae.ro/index.php?lang=ro&id=10224
este explicat despre TITLUL de CALATORIE, succes
Servicii consulare

Adresa secţiei consulare a Ambasadei României la Paris este:
3, rue de l'Exposition, 75007, Paris

Numerele de telefon la care putem fi contactaţi sunt:

Întrebările dumneavoastră pot fi adresate la următoarea adresă de e-mail:

sconsulara@amb-roumanie.fr

Incepand cu data de 1 martie 2010, programul cu publicul, la ghişeu, al Secţiei consulare a Ambasadei României la Paris va fi următorul:

Luni, miercuri: 09. 00 - 13. 00
Marti, joi: 12. 00 - 16. 00
ATENTIE: pentru a putea fi procesate in timp util, cererile pentru pasapoarte si titluri de calatorie se depun la ghiseu cu minimum o ora inainte de terminarea programului.

Reglementari legislative recente

Repatrierea (restabilirea domiciliului în România)

Înscrierea menţiunii de schimbare de nume/prenume şi a menţiunii de divorţ pe actele de stare civilă româneşti

Transcrierea de acte de stare civilă

Cetăţenia română

Căsătorii

Procurarea de acte din România

Acte notariale

Paşapoarte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consulate in Franta
http://paris.mae.ro/index.php?lang=ro&id=12837
Consulate generale
Consulatul General al României la Marsilia

Consulatul General al României la Strasbourg

Consulatul General al României la Lyon

Răspuns utilizator avertizat