| mar3lena a întrebat:

Am terminat liceul si vreau sa stiu daca pot lua somaj si cat timp. Iar daca ma angajez se sisteaza? Si ce trebuie sa fac ca sa nu am probleme. Si daca pot lua somaj in continuare si cat la % din somaj.

Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu urmezi studii superioare ai fi putut lua, daca te duceai la AJOFM, pentru inregistrare si luare in evidenta, in termen de 60 zile de la terminarea cursurilor, acest termen a expirat pe 29.07.
Dupa angajare nu mai poti lua indemnizatie de somaj, aceasta inceteaza la data angajarii si trebuie sa instiintezi AJOFM cand te angajezi.