| Magheti_Cristi_1995 a întrebat:

stie cineva daca este legal ca un minor sa conduca un atv sau motor dar nu puternic? adica eu am 14 ani si as vrea sa conduc un atv/motor si daca exista motoare/atvuri sa conduc fara permis? ( adica ma refer in afara la cele de copii) deci?

Răspuns Câştigător
| Chez0nz a răspuns:

Motoscuterele, atât de utile în traficul aglomerat din oraşe, se conduceau până în 2013 fără permis de conducere. Noul Cod Rutier a introdus, însă, obligativitatea de a obţine permis de conducere pentru scuter.
Pentru cei care nu au permis de conducere pentru nicio categorie, ei pot conduce mopede doar dacă obţin permis de conducere categoria AM.
Categoria AM se adresează conducătorilor de moped sau scuter, adică un vehicul, cu două sau trei roţi a cărui viteză maximă prin construcţie este mai mare de 25km/h, dar nu depăşeşte 45km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cmc sau cu un motor cu ardere internă, după caz, electric, a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 4kw, iar masa proprie a vehiculului nu depăşeşte 350kg.
Pentru înscrierea la şcoala de şoferi pentru permisul categoria AM este nevoie de vârsta minimă 16 ani, cazier judiciar, test psihologic, fişa medicală, o poză tip buletin sau paşaport, taxa examen moto 5 lei la CEC şi taxa permis 68 lei la CEC.
Deci pe scurt daca nu ai 16 ani si nici permis AM nu ai voie sa conduci pe drumurile publice.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este legal pe drumurile publice, pentru fiecare autovehicul este
obligatoriu sa ai permis de conducere de categorie corespunzatoare. Primul permis de conducere, pentru categoriile AM, A1 sau B1, se poate obtine abia de la 16 ani, dupa ce ai facut o scoala de conducere si ai reusit la examinarea teoretica si practica.
Nu exista motociclete sau ATV-uri care sa poata fi conduse, in mod legal, fara permis pe drumurile publice. Se pot conduce doar pe camp, in curte sau pe drumurile care nu sunt publice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun vehicul cu motor nu poate fi condus pe drumuri publice fara permis

| Magheti_Cristi_1995 explică:

Ok, ok dar daca conduc numai pe drumuri de astia like paduri sau campii, poteci pe dealurie
etc. se poate?

| Salontanul a răspuns (pentru Magheti_Cristi_1995):

Da. Pe drumurile proprietatilor particulare, pe camp, dealuri se poate conduce fara permis.

| Magheti_Cristi_1995 explică (pentru Salontanul):

Dar merge fara permis? adica eu am 14 ani, sa vorbim despre mine

| Salontanul a răspuns (pentru Magheti_Cristi_1995):

Pai eu despre ce am scris mai sus? Despre martieni?

| RaulPeNet2003 a răspuns:

Daca esti insotit de un adult si conduci pe drumuri unde nu prea circula masini ex drum prin padure etc

| suntserios a răspuns (pentru RaulPeNet2003):

De indemi copilul la o infractiune? unde scrie ca e legal ceea ce scrii tu acolo?