| anonim_4396 a întrebat:

Am un dosar de pensie alimentara si ma plimb de aproape un an fara sa rezolv nimic pe la Procuratura, Tribunal si Politie. Am o hotarare definitiva si irevocabila pana cand o sa implinesc 26 de ani, dar tatal meu nu mi-a platit niciun leu din octombrie anul trecut. Am fost la Politie si dosarul a trecut mai departe la Procuratura. Procuratura a dispus neinceperea urmaririi penale pe motiv ca tatal meu nu are loc de munca si nu are posibilitati financiare. Dar in realitate el este angajat" la negru", si are posibilitati financiare, dar nimic nu este trecut pe numele lui.
Am facut recurs, dar a fost respins. Ce sa fac? Cum sa imi recuperez banii din octombrie pana acum? Cum sa il fac sa-mi plateasca in fiecare luna? Nu stiu ce sa mai fac.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti incerca o executare silita, prin intermediul unui executor judecatoresc. Poate tatal tau are vreun cont in banca si poate fi poprit.

| vangaelis a răspuns:

La 26 de ani mai stai pe banii lui? da-i dracu de bani si gaseste alte resurse.

| ILIoN a răspuns (pentru vangaelis):

Nu stau pe banii lui. este dreptul meu. si app am 20 de ani...