| anonim_4396 a întrebat:

Am un prieten care vrea sa isi achizitioneze un pistol airsoft, dar este minor...El mi-a zis ca vrea sa il foloseasca doar la el in curte. Daca de exemplu vine politia la el la usa si ii da pistolul tatalui sau inainte, ii mai poate face ceva?

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Il poate folosii prin casa.Nu sunt puternice sau periculoase(sa nu aud ca poate sa se raneasca la ochi sau mais stiu eu ce, asa ar trebui sa ai 18 ani pentru orice, chiar si ca sa faci avioane de hartie).Nu vad cum l-ar putea prinde politia. Daca nu il vede nici un inchis la minte care nu face diferenta dintre airsoft si arma periculoasa si nu se duce repede la politie nu pateste nimic.Si da, nu trebuie sa deti permis pentru un airsoft, deci nu poate verifica politistul al cui este pistolul.Problema lui va fi ca nu poate sa se lase vazut de prea multa lume cu el, pentru ca, nu stiu de ce, in Romania orice are forma de arma este considerat periculos.Si majoritatea habar nu au sa faca diferenta dintre ceva periculos si ceva nepericulos. Daca spui pistol de jucarie nimeni nu reactioneaza, daca spui arma airsoft multi or sa inceapa sa comenteze, si multi ar merita un pumn in bot, pentru ca nu ar sti ce e aia.Deci,poate sa ii cumpere tatal sau o arma airsoft si sa o foloseasca el(el fiind prietenul tau) doar sa nu stea cu ea langa astia mai inchisi la minte.Airost are ca scop sa redea cat mai bine armele reale, produsele lor fiind si din metal, dar tot la categoria jucarii raman.Cum te poti rani cu o arma airsoft te poti rani foarte usor si cu un pistol cu bile "normal".

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

El nu-l poate achizitiona legal, o conditie este sa aiba 18 ani.
Daca politia nu-l gaseste la el n-o sa fie vreo problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Armele de air soft nu intra sub incidenta legii, deci nu ai nevoie de autorizatie sau permis. Oricum nu sunt chiar niste jucarii si pot cauza rani.

| robijam a răspuns:

Eu am 14 ani si mama mea mi-a cumparat unul. Nu am nici o problema cu el pana acum dar ma gandesc la lucrul asta, stii pistoalele alea cu 3-4 lei de la tarabe. Cand te vede politia cu el nu iti face nimic la fel si cu cel de airsoft. De parca cu alea de la tarabe nu poti scoate ochii la fel ca si cu cele de airsoft deoarece si alea sunt intr-un fel de airsoft.

| robijam a răspuns:

PS: Ti-ai cumparat vreun pistol? Sau inca alegi?

| UnnamedKM45 a răspuns (pentru robijam):

Salut.Da am luat un airsoft sy239b,este ieftin, dar e ok trage 65 de metri si e destul de dur!

| UnnamedKM45 a răspuns (pentru robijam):

PS: Si eu tot 14 ani am big grin

| robijam a răspuns (pentru UnnamedKM45):

Nu te supara pe mine, dar na... Pistolul ce l-ai cumparat este cam slab la componentele interne si piese pentru el nu gasesti de schimb la pistoalele cu 3 lei de la taraba dar na, pentru inceput... Orienteaza-te data viitoare spre ceva semiautomat cu interior de metal.

| UnnamedKM45 a răspuns (pentru robijam):

Da stiu sincer.Ideea e ca am luat unul asa fiindca nu puteam sa dau comanda acum si prietenul asta a dat comanda si am zis sa imi ia si mie unul daca tot nu puteam sa imi iau eu nimic acum!

| robijam a răspuns (pentru UnnamedKM45):

O e bine atunci. big grin ( bate apropouri de Paste eu asa am facu si am primit ) laughing)))

| UnnamedKM45 a răspuns (pentru robijam):

HmmlaughingFoarte buna ideea!

| UnnamedKM45 a răspuns (pentru robijam):

Ideea e ca ai mei nu prea plac ideea asta si nu prea stiu cum sa ii convinglaughingNu stiu cu au ei la domeniul asta si nu inteleg ca sunt ca si jucariile laughingAdica pot sa fac ce vreau nu am nicio treaba in rest, dar au ceva cu pistoalele airsoft.Zi-mi cum sa ii conving ca nu pot rani pe nimeni laughingPStonguerima oara cand ti-ai luat nu ai avut nicio treaba cu parintii?

| robijam a răspuns (pentru UnnamedKM45):

Pai la mine in familie e mai usor. Strabunicu-meu a avut 2 pistoale, bunicumeu o fost vanator, mama era buna la Tir cu arma, la mine se transmite "virusul" din generatie in generatie. La parintii tai ar fi mai usor sa le spui treaba cu pistoalele de la taraba. Ca si cu acelea poti scoate ochii la fel ca si cu o arma de airsoft deci nu e mare diferenta, sau incearca sa le spui treaba ca, cel care il foloseste raneste pe altii nu pistolul deoarece el nu se descarca singur.

| UnnamedKM45 a răspuns (pentru robijam):

Aha mersi tongue

| UnnamedKM45 a răspuns (pentru robijam):

Apropo cat crezi ca ma poate tine pistolul pe care l-am luat?

| robijam a răspuns (pentru UnnamedKM45):

Pai nu stiu 2-3 saptamani daca nu il fortezi, e plastic nici abs nu e macar alea sunt minciuni.

| UnnamedKM45 a răspuns (pentru robijam):

Ideea e ca am tras acum decat vreo 20 de bile si in rest vreau sa il las pana in vara ca o sa plec cu baiatu asta undeva, ce crezi daca nu il folosesc tine?

| UnnamedKM45 a răspuns (pentru robijam):

Auzi de un colt commander ce zici?

| ovidiu8msn a răspuns:

Daca nu ai 18 ani stai locului.Nu sunt letale dar poti sa ai probleme mari.

| DeepTrance a răspuns:

Daca e din plastic si cu bile la fel, poate cel mai rau sa isi scoata un ochi, in rest nu are probleme!

| Markerportocaliu a răspuns:

PAi uite chestia. Daca il prinde cu pistolu is i minor o sa va dea o amenda intre 0-10000 de lei cred si dacai dai pistolul tatalui tau si nu are autorizatie de pistol poate sa faca parnai sau sa aiba o amenda

| trema89 a răspuns (pentru Markerportocaliu):

Daca ii da amenda de 0 roni totusi nu e chair rau, mai rau e daca primesti parnaie, se poate am auzit eu cazuri cu sutele, au facut parnaie si pentru pistol cu capse! se aflau de cumparat la orice ruga pe la sate

| Satana_Fps_1905 a răspuns:

Zii sa nu-si cumpere ca-l omoara, sunt letale astea de airsoft, poate sa moara de la ele! Ai nevoi de permis categoia B pentru conducere ca sa poti detine un pistol dala laughing)