| mariusalex2019 a întrebat:

Am un "razboi" cu vecinul, care este art din codul civil care se refera la plantatie (ex zmeura capsuni) sa se respecte 60 de cm de hotar? Stiu ca este da nu gasesc art care face referire, specific vecinul are plantatia lipita "la piele" de gardul meu si vreau sa-i fac sesizare la primarie.Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Art. 612.
Distanţa minimă în construcţii
Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu
respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel
prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor
proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor
exprimat printr-un înscris autentic

se aplica numai in masura in care nu exista o alta prevedere intr-o lege speciala sau intr-un regulament de urbanism

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Codul civil nu exista prevazuta o anumita distanta minima pentru plantatii, cu exceptia arborilor, dar poate exista in regulamentul de urbanism al UAT in care ai domiciliul.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 613. Distanţa minimã pentru arbori
(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sãdiţi la o distanţã de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
(2) În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este îndreptãţit sã cearã scoaterea ori, dupã caz, tãierea, la înãlţimea cuvenitã, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se întind rãdãcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tãia, precum şi dreptul de a pãstra fructele cãzute în mod natural pe fondul sãu."

| darrio2007 a răspuns:

Nu gasesti pentru ca nu exista in acest caz. Daca este in partea lui, nu ai tu treaba. Cred ca invidia te indeamna la asta.
P.S. Nu face nici o sesizare daca o vei scrie cum ai scris aici.

| mariusalex2019 explică (pentru darrio2007):

Sa stii ca asta este" sunt invidios tare rau" cum ee sa te cheme pe la politie sa da-i cu subsemnatul pentru un rakat de plasa verde de umbrire auzi si tu, ba dupa sa legat decasa ca nu am limita legala si dupa ce sa convins ca este ok a tacut.PS: Nu stie de ce anume sa se mai lege omul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu prea se face asemenea reclamație.
Și primăria nu are atribuții să soluționeze acest litigiu de vecinătate. Ar trebui să îl dai în judecată, dar din nou, pentru trei vreji de zmeură și doi căpșuni, nici asta nu se prea face.

| mariusalex2019 explică (pentru sadrian46):

Il dau in judecata si ca are curentul pus pe propietatea mea ingropatwinking

| sadrian46 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Nici pe asta nu poți să îl dai în judecată, căci nu îl poți obliga să îi tai curentul, că este îngropat la tine. Să vezi ce o să iasă.

| mariusalex2019 explică (pentru sadrian46):

Cum sa nu are aprobarea mea.Hai lasa asa ca am vorbit cu avocata si stie ce are de facut.

| mariusalex2019 explică (pentru sadrian46):

Nu ai dreptul sa treci pe propietatea cuiva cu firul de curen numai daca el iti da aprobarea si cum el nu are aprobarea mea il muta garantat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

În loc sa te bucuri ca vecinul tau gospodar planteaza pomi, tu te i ei la ceartă, si daca e lipit de gardul tau ce este asa rau, ai si tu fructe, de ce nu faci si tu ceva util in loc sa cauti scandal din nimic, doar planteaza un pom nu ti a dat foc l a casă.Fi mai matur.

| mariusalex2019 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am si eu stai linistit si nu este vorba de asta ma cheama pe la politie ca am pus pe gard plasa verde de umbrire? si alte chestii care le-am trecut cu vederea pana m-a chemat la politie pentru un rakat de plasa pusa pe plasa de sarma

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si tu si vecinul sinteti un pic cu capul. Ce ma, nu iti da si tie o ladita-doua de capsuni la recolta? Nu va puteti intelege ca oamenii? Cu ce te afecteaza faptul ca s-a intins pana in gard, pana la urma?

| mariusalex2019 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu stii despre ce este vorba abtine-te si inchide gura.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Plantatia de zmeura aduce atingere bunului tau - gardul.